| Aditu222 a întrebat:

Exista motor pe atv mai mic de 49cc? daca este de 49cc necesita inscriere si carnet? Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a circula legal pe drumurile publice ai nevoie de permis de conducere, de categorie corespunzatoare, pentru orice vehicul cu motor. Pentru cele pana la 50 cmc ai nevoie de categoria AM, se poate obtine de la 16 ani.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si chiar daca exista tot ai nevoie de permis sa il conduci

| crbogdan a răspuns:

Da exista dar nu ai face cu unul mai mic si motor de 49 i mic. iti trebuie categoria A
dar nu prea ii nevoie daca nu mergi pe drumuri publice cu el.

| ombladon a răspuns (pentru crbogdan):

Categoria A? laughing Categoria A este pentru motociclete, si nu pentru cele mici, ci pentru cele cu motor mare, pentru atv cu motor de 49cc, iti trebuie AM, B1 sau B.