| PetruSur a întrebat:

Fetita mea face in decembrie 18 si vrea sa se faca scoala de soferi. Si ar vrea sa se apuce in vara (iunie)de asta. Poate sa dea examenul la sfarsit de august si sa primeasca permisul in decembrie?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu este adevarat ceea ce spui tu, poate da examenele abia dupa ce implineste 18 ani.
Ai si vreo intrebare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Examinarea, pentru categoria B, se poate sustine doar dupa implinirea varstei de 18 ani, nu se poate inainte. De asemenea scoala de conducere se poate incepe doar cu maximum 3 luni inainte de implinirea varstei, in cazul ei in ziua corespunzatoare din septembrie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai devreme se poate apuca de scoala cu 3 luni inainte sa faca 18 ani iar examenele le va da doar dupa implinirea varstei de 18 ani