| EnvyU a întrebat:

Salut, in legatura cu scoala de soferi. merita sa iti iei permisul auto chiar daca nu ai bani sa iti iei masina?
Am inteles ca scoala te costa undeva la 1500 lei, este adevarat? sau depinde de scoala si poate costa si mai mult?
Este greu de luat permisul din prima? Am auzit persoane care abia dupa 6 incercari au luat examenul. Sincer as vrea sa iau permisul pentru ca toate rudele mele au permis, si fratele meu are, dar nu as vrea sa il fac doar pentru asta. Ma gandeam ca poate se deschid anumite usi cu permisul, adica sa fiu sofer pentru o firma sau ceva. S-ar merita oare sa fac scoala? Daca e sa dau clar nu incep anul asta sa nu dau examenul in iarna ca na... iarna e greu.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai acces la o masina fara scandal (eu m-am trezit cu scandal la 18 ani pentru masina din avatar, dupa ce, de la 16 ani ma foloseam de ea si nu 'comenta' nimeni nimic), merita sa dai de permis.
Daca nu ai acces la o masina, si nu intentionezi sa iti cumperi prea curand, nu merita. In 1-2 ani de stat pe dreapta, cu tot cu permis, prinzi o frica de trafic, daca esti inca la nivelul de incepator.
Se deschid anumite usi cu permisul, dar abia dupa 20 de ani. Incepator de 18-19 ani nu prea angajeaza nimeni, ca sa-i dea masina in dotare. Daca ai masina ta, poti prinde contracte de munca + inchirierea masinii, pentru kathering sau coletarie.
Deci, eu sunt de parere ca poti da de permis doar daca te gandesti ca in maxim 2 ani, vei putea strange macar 750e, pentru o masina decenta, pentru un incepator (Opel Astra F, Renault Clio, Dacia Solenza, Fiat Punto). Peste 2 ani s-ar putea sa gasesti Dacia Logan, Astra G, Vectra B la 750-800e, dar fara transcriere la cumparare, cu procura pentru folosinta (ai avantaj mare la asigurare).
Eu zic ca poti sa incepi linistit, in orice perioada a anului. Eu am facut scoala iarna, ma chema la conducere in special noaptea (m-a chemat si la miezul noptii), si n-am avut nici o problema. Atat timp cat masina e dotata cu cauciucuri de iarna, nu te deranjeaza cu nimic decorul alb. La vitezele cu care se merge la scoala de soferi, nu aluneci nicaieri. Plus ca e mai bine iarna, te inveti sa circuli cu prudenta. Pe cand, multi incepatori care invata vara, in prima iesire pe zapada/polei, merg prea repede, iar la franare se duc sanie, apoi conduc ca retardatii cu 20km/h si blocheaza traficul, ca nu stiu cum sa abordeze alunecusul.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Permisul il iei odata in viata, de folosit tot il vei folosi la un moment dat

| Anonimuserr a răspuns:

Da merita, e foarte bine sa dispui de permis categoria B si evident ar ideal sa ai si categoria A si C si D adica toate. Daca inveti de pe http://www.scoalarutiera.ro inveti legislatia acel curs si faci toate intrebarile alea 1000 si le inveti o iei din prima daca nu inveti si le bajbai nu o vei lua din prima. Deci cine vrea sa ia din prima trebuie sa invete foarte bine chestionarele.
Daca vrei sa te faci sofer de curierat sau taximetrist iti trebuie cam 2 ani experienta pentru curierat si la taximetrist un atestat. In general in ziua de astazi este foarte important sa ai permis sa cunosti o limba de circulatie internationala si sa ai cunostinte de PC chiar daca nu ai patalama. Nu pot sa zic clar ca vei avea mai multe sanse de angajare dar tinand cont ca 95% au permis din tinerii din ziua de astaezi ar fi culmea sa nu te inscrii la o scoala de soferi macar sa fi in rand cu lumea. Iarna se invata cel mai bine la condus, ai parte de ploaie, carosabil umed, zapada uneori ceata. Vei pleca si seara cu instructorul sa te vezi sa conduci pe bezna ca sa inveti mai bine. Vara si pe canicula nu stii cum e cu masina pe ploaie, carosabil umed, zapada, e logic. Nu e mare filosofie, am vazut ca fetele sunt foarte atrase de condus si majoritatea au permis.

| Dintrebare a răspuns:

Daca iti iei permisul si nu conduci dupa aceea, nu e ok pentru ca iti pierzi din abilitati. Eu iti spun din experienta mea, am invatat sa conduc calumea doar dupa ce mi-am luat permisul. Orele de condus cu instructorul sunt putine si inveti doar strictul necesar. Practica e importanta. Asa ca eu zic ca daca nu ai masina nu prea are rost sa iti iei permisul. Iar pe post de sofer nimeni nu o sa te angajeze daca ai permisul proaspat si practica zero

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dintrebare):

Pai trebuie sa faca ore suplimentre si sa platasca 100 RON pe ora ca sa conduca cu un instructor ca ora suplimentara dupa ce va lua permisul.

| EnvyU explică (pentru anonim_4396):

100 ron pe ora? valeu, pai si daca imprumut masina cuiva, gen a lu fratimiu, voi avea probleme daca ma trage politia pe dreapta? ca nu e masina mea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnvyU):

100 RON pe ora cu instructor langa tine m-am referit sa iti spuna el ce si cum sa iti reaminteasca tot ce trebuie sa faci. Dar daca vrei sa inchiriezi o masina 120 RON 24 de ore te costa. Daca inchiriezi masina fratelui tau trebuie ai talonul ei la tine si permisul tau si atat si sa nu faci vreo imprudenta un accident. Asta e tot c e trebuie sa ai cu tine.