| SLexuS a întrebat:

Masina scoate fum negru, inainte sa o duc la mecanic nu scotea deloc, insa dupa ce am luat-o de la ei a inceput sa scoata.

De la ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| 777sebi a răspuns:

Salut! Există mai multe cauze posibile pentru care o mașină poate scoate fum negru, cum ar fi:

Probleme cu sistemul de evacuare: Dacă sistemul de evacuare este blocat sau deteriorat, poate cauza scurgerea de gaze de ardere în atmosferă, ceea ce poate duce la scoaterea de fum negru.

Probleme cu motorul: Dacă există probleme cu motorul, cum ar fi probleme cu supapele sau cu distributia de combustibil, acest lucru poate cauza scurgerea de gaze de ardere în atmosferă și, prin urmare, scoaterea de fum negru.

Ulei de motor uzat sau contaminat: Dacă uleiul de motor este uzat sau contaminat, poate afecta performanța motorului și poate cauza scurgerea de gaze de ardere în atmosferă, ceea ce poate duce la scoaterea de fum negru.

Este important să aflați cauza exactă a fumului negru pentru a putea repara problema în mod adecvat. Este recomandat să luați mașina la un mecanic de încredere pentru a face o diagnosticare completă și a determina cauza problemei.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce ne intrebi pe noi? Duo inapoi la mecanicul care ti a stricat o si spune i ca e un bou si un idiot

| SLexuS explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai mai intai sa stiu si eu o idee de la ce poate fii, ca te dus o s-o duc

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SLexuS):

Ar fi bine daca ai cauta pe un forum dedicat automobilelor si problemele acestora, acolo gasesti oameni care cauta solutii de la specialisti pentru problema aparuta la masină, aici pe TPU nu sunt specialisti, o zi frumoasa va doresc

| IceRope a răspuns:

E de la... mecanic.

| SLexuS explică (pentru IceRope):

Multumesc ca eu nu stiam asta

| IceRope a răspuns (pentru SLexuS):

Dacă știai, de ce nu ai dus-o înapoi, să le rupi fâșul? Pe tpu.ro se pun diagnostice ca la casele de pariuri. Dar tu nu te-ai prins, fiindcă nu te ajută "computerul de bord".