| alalal a întrebat:

Funda! De ce in momentul in care schimb din a 3-a in a 2-a chiar daca las ambreiajul incet se zgaltaie masina? Incetinesc prea mult?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate! Fiecare masina are un numar de turatii pentru o anumita treapta. Poate sa fie prea accelerata sau prea putin accelerata. Poate ca gaseam ceva daca spuneai despre ce model si an de fabricatie este vorba!

| alalal explică (pentru Salontanul):

Este un wv polo 2018, ideea este ca in momentul in care ma apropiu de inresectie trebuie sa ii dau a 2-a, sa schimb a 2-a fara sa franez si atuncea nu o sa mi se mai intampel asta? daca oresc la stop si schimb direct cu a1-a din a3-a poate ma depuncteaza, in plus daca intu in giratoriu si trebuie sa virez stanga cu a 3-a chiar daca am liber ma depuncteaza nu?

| Salontanul a răspuns (pentru alalal):

Reducerea vitezei se face prin luarea piciorului de pe acceleratie. Cand auzi ca motorul scade in turatie atunci schimbi viteza in treapta inferioara. La Diesel reducerea vitezei se realizeaza mai greu fata de benzinare. Deci trebuie un spatiu mai mare pentru reducerea vitezei. Saritul din viteza a 3-a in viteza intai nu este recomandat nici de mecanicii auto si nici de cel ce te verifica. Atentie! Viteza de intrare in sens giratoriu trebuie sa fie cel mult 30 Km/h. Normal ca vei depunctat pentru asemenea greseli.