| EdyPn a întrebat:

Hai salut băieți. Revin cu problema de la BMW e90 2010.
De o săptămâna mi s-au aprins erori in bord ca și cum m-ar fi lăsat alternatorul. Dar de fapt era bateria. Am schimbat-o, am memorat-o, am mers doua zile cu mașina fără nici o problema după care astăzi mi s-a aprins iar caseta de direcție și transmisie stricata. Am oprit motorul am pornit, iar mi s-au șters erorile, am mers cu ea pana acasă vreo 3-4km și nu mi s-a aprins nimic. Acum nu știu dacă o sa mai revină erorile. Voi ce părere aveți? Ce problema o avea mașina?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu riscul de a imi lua hate si imi asum, dar vezi asa se intampla cand cumperi vechituri de la samsari, au cine stie ce probleme, le masluiesc pe moment si dupa cateva luni iti apar tie acele probeleme.
Cele mai costisitoare si greu de gasit sunt problemele de ordin electric sau electronic la o masina, mai ales ca nu avem in serviceurile din Romanica mari mesteri electronisti auto.
Oricine stie sa puna diagnoza, dar cand ea da kix dispar si specialistii auto.
Stiu cazuri de masina cumparata de 'gascan' de la reprezentanta (nu zic marca), masina second hand dar omul bazat ca ia o masina buna ca o garanta faptul ca o lua sh de la reprezentanta si cand colo ce sa vezi masina fusese dauna totala ca s-a intrat cu ea in lac. La o masina de genul asta ti se aprinde in bord ca bradul de craciun.
Eu sper ca la problema ta sa-i dai de capat!
Te-ai gandit poate ca problema chiar e la caseta de directia si/sau la transmisie?
E bine de mers in service multimarca si verificat, chiar de pus diagnoza, cel mai recomandat ar fi la reprezentanta BMW pentru ca ei au softurile de actualitate ale testerului cele mai in masura sa depisteze o problema.

| EdyPn explică (pentru Simpatic):

Îți Multumesc de sfat. Mașina am cumparat-o de la un prieten știam cum merge și vreau sa spun ca merge bine și acum doar ca face talentele astea … când am cumparat-o am fost la reprezentanta și mi-au spus ca mașina are doar catalizatorul și admisia care trebuiesc schimbate. Admisia am curătato si am anulat clapetele si catalizatorul nu i-am făcut nimic dar mulți spun sa bag soluție dinaceia care se baga in rezervor doar astea au fost problemele la mașina. Eu cred ca este de la baterie pentru ca bateria veche avea 95ah si asta are 100 si mi-a spus băiatul care mi-a memorat bateria ca pe tester ii spune ca trebuie baterie de 95 dar a mers memorata si cu cea de 100 acum nu știu ce sa zic sa fie de la asta sa nu fie … îți Multumesc încă o data pentru sfat. Băieți aștept păreri in continuare