| Ionut46523 a întrebat:

Deci am 16 ani si vreau sa dau de b1 fiindca eu fac naveta de acasa pana la liceu si parintilor mei nu le prea place sa de-a 500 de lei lunar pentru abonament-ul de autobuz, si am cazut cu totii re acord sa dau de b1. Am vazut ca la varsta asta se pot conduce doar smart-uri si nu imi plac chiar deloc, plus ca am auzit ca consuma si mult. Voi ce masini imi recomandati pentru categoria de b1?

12 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Se conduc masini pana in 50 cm cubi, caută pe google, masini de la microcar, chatenet.Stiu ca o perioada nu ai voie sa conduci singur, trebuie sa ai un adult langa tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In prim rand nu poti conduce smart cu b1 ci niste petarde si mai si gen aixam sau microcar. Cu toate astea logica ta nu are rost. Scoala de soferi, achizitia petardei, asigurari, intretinere si benzina te vor costa mult mai mult decat ce cheltui acum

| anonimg a răspuns:

Nu stiu ce o sa gasesti din astea: lastun, minicar, ligier ambra, ligier nova, ligier be-two, chatenete, aixam.

| SoulReaver a răspuns:

De unde va vin ideile astea? Tu zici de smart, altul zicea ieri de Logan. Ma baieti cititi legislatia si dupa dati de b1. Poti conduce un Aixam sau cv de genu.

| Pietricel a răspuns:

Perfecta pentru b1 si nu extrem mde scumpa ar fi un Smart.

| chioscuta a răspuns (pentru Pietricel):

Smart-ul se conduce cu B.Are motor de 600 cmc, nu 50 de cmc.Smartul prinde si 150 km\h, viteza maxima pentru b1 e 50 sau 60 km/h.

| suntserios a răspuns (pentru Pietricel):

Nu poti conduce niciun smart cu b1

| Voro a răspuns:

Sunt foarte curios ce autobuz ia 500 de lei lunar pe abonament, serios.
Smart se conduce cu categoria B, apropo
In alta ordine de idei, nu-ti recomand nici un ruptul capului sa investesti intr-o masina de tip microcar care costa destul de mult pentru ce ofera. In 2 ani cat mai ai pana poti da de permis nu o sa-ti recuperezi probabil nici jumatate din banii investiti in masina asta.

| Pietricel a răspuns (pentru Voro):

Asta zic, smart e cu b1.

| suntserios a răspuns (pentru Pietricel):

Zici aiurea si a doua oara, Smart nu se conduce cu B1

| Voro a răspuns (pentru Pietricel):

Smart se conduce cu categoria B (adica de la 18 ani, omule)
Cu B1 conduci microcar care e o diferenta fata de smart, microcar avand in jur de 45cmc si prinde maxim 55km/h

| Pietricel a răspuns (pentru Voro):

Tot acelasi rahat e, seamana.