| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a întrebat:

Ok,deci in cele din urma am reusit sa trec peste necazurile cu Mircea,am ajuns fiecare la liceu.,licee diferite, eu la profil teologic (sincer chiar nu glumesc si nu vreau sa ma calugaresc) si el la mate info.Am mai pastrat legatura,mai venea pe la mine de ziua mea,eu de ziua lui, am facut chiar si un Revelion impreuna (nu asta care tocmai a trecut, 2011 -2012).As fi vrut sa fac si anul asta Revelionul cu el dar nu s-a putut.In felul asta am fost mintita de mai multe ori.La sfintirea unei biserici de la mine din oras am dat peste Stefan,fratele lui Mircea,cu Laura,o fetita luata in plasament, care mi-au spus ca Mircea plecase acasa sa isi ia ceva pe el cand de fapt era in afara acelei biserici.Sau la Zilele Orasului, ca cica se dusese sa se dea in carusel cu niste prieteni (el care intr-un an cand ne-am vazut tot la Zilele Orasului si i-am sugerat sa ne dam intr-un carusel a refuzat ).De Revelion nu a putut veni fiindca vezi doamne taica-sau era acasa ..Si cand am votbiz mai demult la tv la vreo 2 incercari de genul asta cica nu era acasa si nici nu a mai sunat inapoi.In fine, am vorbit cu mama si mi-a zis ca probabil Mircea se temea sa se afiseze cu o fata ca si mine in public, ar fi preferat una gen papusa Barbie.Dar eu ce aveam? La 15 ani suntem totusi niste pustani dar Mircea se lasa prea usor influentat de ai lui.Suntem dependenti de parintii nostri dar pana unde sa mearga dependenta noastra? Parintii nostri ne pot sfatui dar nu ne pot forta sa facem ceea ce chiar nu vrem...cel putin teoretic.Si la ce parinti "comunisti" are Mircea,nici nu ma mira, in special tatal.Si Mircea a ajuns de+a dreptul servil in fata parintilor lui,maica+sa il tot subapreciaza,ii este greu unde este la liceu,maica-sa stie asta,si taica-său dar nu il muta altundeva la liceu ca sa nu trebuiasca sa facă naveta. Cunosc doi copii, frate si sora, familie monoparentala pe care maica-sa observand ca copii ei nu se adaptasera la liceu ii mutase la alt liceu si acum voi fi colega de naveta cu ei (de autobuz).Si cei doi frati mi-au fost colegi de generala.
Si am mai dat si pe 31 la noi in oras peste el,cu fratele sau, era singuri si grabiti.Cel putin Mircea era grabit.Nu stiu ce sa fac...o data mi s-a confesat mie si alor mei ca ii este foarte greu, ca nu mai suporta si e gata sa isi ia lumea in cap din cauza alor sai si mi-e teama ca daca "ii dau papucii" chiar o sa o faca.Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| lo a răspuns:

Tu vrei sa ii dai papucii? Mi se pare ca el a facut-o deja.Din ce spui :el are deja o viata destul de complicata, in momentul de fata nu cred ca mai are chef si de perseverentele tale. Poate tu ii vrei binele dar si al lui la fel, in felul lor.Lasa-l pe el sa isi rezolve singur problemele cu ai lui si nu ii mai critica parintii. daca o face el, dezviei atentia spre lucruri mai bune(daca mai vorbeste cu tine). Oricum mentinete la distanta si nu te mai implica atat.vad ca esti o fata desteapta si cu ideei destul de clare, deci concentreaza-ti atentia asupra viitorului tau.Iar daca el va avea chef de tine te va cauta.Pana la urma sunt multi pesti in mare nu te trebuie sa te incapricezi cu acest baiat.

18 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ce sa zic... de plictiseala am citi tot, dar nu am niciun sfat.

Răspuns utilizator avertizat
| JaneEyer a răspuns:

Eu zic să îţi vezi de liceu şi să îl laşi pe băiat în pace, pentru că, din ce ai scris tu aici, mi se pare că nu prea vrea să aibă de aface cu tine.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e o poveste cam ciudata.
Dar fa ceea ce simti,nu ce iti spune altcia sa faci.
DACA tu nu il mai placi pe Mircea spune-i in fata.
El va accepta,si poate ve-ti ramane prieteni.
Dar trebuie sa discutati undeva pe tema asta,pe facebook, pe twitter, la telefon, oriunde, e chiar o urgenta

| SerafimHD a răspuns:

Lasa-l pe el sa isi rezolve singur problemele cu ai lui si nu ii mai critica parintii. daca o face el, dezviei atentia spre lucruri mai bune(daca mai vorbeste cu tine)

| minahrs a răspuns:

Nimic, doar bine ca esti la liceu cu profil teologic. Liceul asta e in Braila?

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 explică (pentru minahrs):

Nu,la Onesti laughing. Numele meu de familie este Braila dar eu sunt din Targu Ocna

| minahrs a răspuns (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Aha. big grin

| klau074 a răspuns:

Singer intrebati prieteni ca e prrea lung de citit.

| silviu98adi a răspuns:

Pai daca nu vrea sa te vada, sa socializa-ti nu stiu ce zic... eu cred ca nici nu ati fost prieteni! Dar totusi daca te intalnesti cu el ar trebui sa ii ceri niste explicatii si poate va impacati!

| Đenii187 a răspuns:

Povestea asta e chiar complicată!
Nu știu, ar trebui să stați de vorbă și să vorbiți despre asta pentru că dacă zici tu că mama ta ți-a spus că poate îi e rușine să se afișeze cu tine în public...ar trebui să-l întrebi dacă mai vrea să fiți împreună și dacă te iubește pentru că dragoste cu forța nu se face, dar nici să stați așa unul fără celălalt în timp ce sunteți împreună. Măcar să ieșiți împreună, nu există "nu pot". Trebuie să-și facă timp pentru tine dacă te iubește chiar dacă îi e teamă într-un fel de părinți. Dacă el chiar te iubea, se afișa cu tine în public indiferent de părerea altora.

Baftă! :*

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 explică (pentru Đenii187):

Pai fata de ai mei se comporta niormal cu mine, ca si cand i-as fi sora dar in public este foarte grabit si este oarecum stingher, de parca i-ar fi teama de ai lui

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 explică (pentru Đenii187):

Si nu eram prorpiu zis impreuna iar chestia aia cu "dat paucii" era improrpiu spus, adica nu as mai fi vorbit cu el mai exact si asta l-ar fi doborat de a binelea. Intr+adevar as vrea sa ne vedem mai des dar are si animale si trebuie sa se ocupe de ele

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 explică (pentru Đenii187):

Prorpiu zis nu se poate spune ca am fost impreuna iar chestia cu parasitul am pus-o in ghilimele fiindca asta ar insemna sa nu mai vorbesc cu el. Intr+adevar as vrea sa ma vad mai des cu el dar se pare ca nu se poate .....caci mai are si animale si trebuie sa se ocupe de ele

| Đenii187 a răspuns (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Oricum,știu că poate ți-e greu, dar trebuie să renunți la el pentru că nu te merită! Repet, lasă-l și așteaptă până o să apară cineva în viața ta cu care să te înțelegi. Unul pe care să-l iubești și să te iubească. Nu e primul sau ultimul. Până atunci, concentrează-te pe liceu!winking Dacă e grăbit în public și în fața părinților tăi se comportă normal înseamnă că are pe altcineva sau poate nu te mai vrea! Fii indiferentă cu el, cum e el cu tine!
Fundă?

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 explică (pentru Đenii187):

Eu intodeauna m-am concentrat pe scoala insa incerc sa imi gasesc si alte preocupari, sa incerc sa ma vad cu baieti, caci pana la urma viata nu inseamna doar scoala.Si intr-un fel da, mi-am gasit pe altcineva dar nu pot spune mai mult. Oricum, o sa ma pot vedea mai des cu acel cineva findca imi va fi coleg de naveta

| biancaa30 a răspuns:

Sfat: Lasa-l sa respire laughing

| CoCoLiNoLoVe a răspuns:

Adevarul este ca daca el te tot evita inseamna ca vrea sa mai aiba de aface cu tine. Eu te sfatuiesc sa incerci sa iti vezi de scoala ca pana la urma nu e nici primul nici ultimul baiat din lume asa ca lasa'l in pace si va vedea singur ca nu e bine ce ti'a facut el.;-)
Funda? te rog :*