| Florentina9210 a întrebat:

Eu vreau sa dau de carnet in primavara si as vrea niste sfaturi gen : ce masina ar fi mai indicata pentru o domnisoara

sa nu fie piesele scumpe si sa consume putin

un amic mi-a spus de Opel Corsa si Matiz, voi ce parere aveti de aceste masini?

35 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O Corsa, un Polo, o Fiesta sau chiar un Sandero

| mihai69 a răspuns:

Opelul numai ieftin nu e la întreținere. Matiz nu se mai fac de mult (eventual Chevrolet Spark).
Sincer, deși poate părea ciudat, aș recomanda totuși un Logan, modificat pe GPL.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mihai69):

Cum nu e ieftin Opel la intretinere?
Preturile pieselor GM sunt mai ieftine decat ale SRL-urilor turcesti care fac consumabile pentru VW, Ford si altii...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai preciza si bugetul, ar fi mai usor.
Eu recomand Ford Fiesta 1.25 sau ideal 1.4 TDCI.
Opel Corsa 1.3 CDTI sau 1.2 benzina
Renault Clio 1.2-1.4 benzina.
Matizul e o conserva ieftina si draguta. Dar nu prea e masina, o gasesti rasturnata in parcare daca bate vantul mai tare.
Nici cu un Opel Astra G nu i-ar sta rau unei domnisoare.
Corsa C e cea mai draguta, dar pentru confort, eu as opta pentru Fiesta.
Polo si Golf... Mai bine nu.

| Drimmero a răspuns:

Pentru o domnisoara merge Opel Corsa si Matizul, am vazut multe domnisoare si pe Smart-uri. Eu unul sunt innebunit dupa GOLF-uri.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Pai ne luam amandoi masini si facem o tura! Ce zici, te bagi?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Liniute! Mai intai sa-mi iau masina, apoi vedem ce-o sa fie!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Ok. Pastram legatura! Opel Corsa cred ca imi voi cumpara. Si o vreau pe negru. Tie ce culoare ti-ar place?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Albastru mat, negru, dar si rosul combinat cu alb!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

N-ai gusturi rele.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Nici tu, culorile rosu si albastru sunt preferatele mele, si din pricina faptului ca-mi reprezinta echipele cu care tin, dar si negrul imi place!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Mi-am dat seama mai demult ce culori preferi.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Si de care culori ti-ai dat seama?

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Rosu si alb!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Ala-i!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Am trecut ''testul'' cu brio?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Sa zicem!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Am omis ceva?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu, doar ca nu iti dadeam un test sau ceva, era o intrebare care ma facea curios, considera ca ai ''trecut'' eventualul testrolling on the floor

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Pai tocmai de aceea am pus in ghilimele.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Da,am inteles.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Ma bucur. O seara buna!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Asemenea, am iesit si eu!

| R0R0 a răspuns (pentru Drimmero):

Si mie imi plac mult!

| Idkidk a răspuns:

Un Opel Corsa ar fi foarte dragut pentru o domnisoara!

| Florentina9210 explică (pentru Idkidk):

Da, pai la asta ma gandeam si eu. Si e si draguta ca model.

| RareşTPUro a răspuns:

Mini Cooper este asa mai pentru domnisoare happy

Dar dintre cele doua masini, Opel Corsa e mai elegant pentru fete.

| Florentina9210 explică (pentru RareşTPUro):

Daaa. big grin

| RareşTPUro a răspuns (pentru Florentina9210):

Acum in functie de care iti place dintre un mini cooper si un Opel Corsa. happy

| TrăieşteClipa a răspuns:

Corsa este foarte ieftina la intretinere si este construita mai bine decat conserva de Logan.

| Psycho777 a răspuns:

Daca tu conduci doar de nevoie, si vrei ceva simplu, poti sa-ti cumperi Corsa sau Polo. Daca ai vreo pasiune pentru masini, iti recomand BMW 118D, diesel. Micuta, agila si rapida [motor de 1.9 si ~130 CP], consum undeva la 5L, plus ca are 6+1 trepte.

| Patrick20061997 a răspuns:

Mult succes la permis si dupa de ales masina e mai usor si parerea mea un opel Corsa e dragut si consumul mic.Succes la permis

| ionututz a răspuns:

Ha! Hai ca-ti eu ce masina trebuie sa iei. Iei o bicicleta te sui pe ea si pornesti. ( dar de aia pentru bebelusi, ca altfel tu o sa faci BUBA si o sa plangi ca un bebe care vrea sa mearga la maicasa)

| Florentina9210 explică (pentru ionututz):

Tie cine ti-a dat voie la internet?