| Georg13 a întrebat:

Tocmai mi-am luat permisul auto si vreau sa imi cumpar o masina, insa fiind prima nu vreau sa investesc prea mult in ea, mai ales ca bugetul e foarte redus si oricum nu are rost. Suma maxima e cam 2000 de euro, si ma gandeam la 3 variante: Matiz, Opel Corsa, Chevrolet Spark. Ce parere aveti despre ele? Ce imi recomandati?

18 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Golf 4 1.6 8v sr sau opel astra g 1.6 8v.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Sunt OK astea 3.

| gratargratar a răspuns:

Golf 4. E cea mai fiabila la bugetul tau.

| Daniel9988 a răspuns:

Nu mai bine strangi ceva bani sa iti iei ceva nou si care sa arate mai ok? Un Audi ceva...Eu am strans 3 ani bani pentru. Mercedes nou, e nevoie de vointa.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Daniel9988):

Audi la 2000 euro? Poate cazan de Audi.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Mihai1810):

Ai nevoie de ochelari...Am zis sa mai stranga bani, ca sa isi ia ceva mai bun.Dar miop cun esti nu ai vazut...

| Mihai1810 a răspuns (pentru Daniel9988):

Am vazut ce ai zis. Cati sa mai stranga vreo 4000-5000 euro? Crezi ca banii cresc pe gard?

| Daniel9988 a răspuns (pentru Mihai1810):

Pai de asta ziceam sa nu ii raunce pe o prostie.In 3 ani cu salariul minim pe economie isi ia o Dacia noua.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Daniel9988):

Si poti trai cu aer timp de 3 ani? Salariul minim pe economie e 1450 lei dupa impozitare aprox 1050. 1050*12*3=37800 lei aprox 8400 euro, cam atat e o Dacie noua. Dar nu poti pune toti banii deoparte mai trebuie sa mananci sa iti cumperi haine sa platesti facturi etc. Hai sa fim putin mai realisti. Am mai vazut oameni care au facut imprumut la banca sa isi cumpere telefon...

| Daniel9988 a răspuns (pentru Mihai1810):

Pai daca stai si astepti sa iti trimota bani tata din Italia normal ca mori de foame. Lensii care nu au vrut sa studieze si au facut facultati de 2 bani sau nu au facut deloc...

| Mihai1810 a răspuns (pentru Daniel9988):

Sunt unii cu facultate si sunt someri si altii de abia au facut liceul si au firme. Mai depinde si de noroc de relatii si asa mai departe. Mai avem pana sa ajungem vestul.

| nda a răspuns (pentru Mihai1810):

Asta-i realitatea. iei 13 milioane si chiria e 6. Romania...

| Georg13 explică (pentru Daniel9988):

Tinand cont ca sunt studenta iar parintii nu ma pot ajuta deloc, eu sper sa am banii astia muncind in vara asta pe rupte. Alte sanse nu exista.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Georg13):

Nu te grabi.Eu am luat la 19 ani carnet si am luat masina dupa 4 ani.

| nda a răspuns:

De ce vrei neaparat masina mica? din alea 3 eu as alege corsa c.
poti sa-ti iei un golf 4, ford focus, skoda fabia, un audi a3 din 2000, un logan. ai variante, depinde ce vrei tu de la o masina.

| 1Me9 a răspuns:

Matiz in niciun caz, opel corsa, merge, e o masina finuta, destul de sigura, dar cea mai buna varianta este Chevrolet Spark.E foarte save ultima masina! big grin

| RazOl17 a răspuns:

Eu ti-as recomanda un golf 4, economic, masina buna, incapatoare, perfecta.

| AndreiMadda a răspuns:

La banii astia iti recomand Opel Vectra B, o masina net superioara celor de sus, piesele fiind putin mai ieftine, dar nu exagerat. Gasesti una destul de buna la 1500-1600 euro.