| JustForFewSeconds a întrebat:

Heii! Am o intrebare pentru soferi din dorinta de a afla mai multe pareri big grin Daca o masina rosie circula pe o portiune de drum (mica ca si latime, dar nu cu sens unic) si vrea sa faca stanga intr-o curte mai mare( de blocuri), dar in acest timp din acea curte vrea sa iasa o alta masina (vrând a vira la dreapta), masina rosie mai are voie sa faca stanga in conditiile in care portiunea de drum pe unde se intra si iese nu e asa mare, dar incap 2 masini medii ca si dimensiune? Precizez ca din curte nu pot iesi masinile spre dreapta pentru ca e ingust drumul si fara vizibilitate si nu stii niciodata cand vin masini.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are proritate masina care urmeaza sa intre in curte fata de cea care urmeaza sa iasa din curte.
Si totusi nu vad care este problema, cele doua nu se intalnesc si spui ca pot trece una pe langa alta, fiind destul spatiu.

| JustForFewSeconds explică (pentru Ioandelasal):

Vreau sa aflu daca e o problema cu masina care vrea sa intre in curte, facand stanga pe langa cealalta masina aflata la intrarea/iesirea din curte, adica daca are prioritate sau nu, pentru ca sunt multe incidente si vecini nervosi big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Si ti-am raspuns foarte clar: masina care intra are prioritate.

| mgtow a răspuns:

Cand nu exista indicator se aplica regula prioritatii de dreapta. Sau unii fac semn cu mana sa se bage din politete.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am inteles, ala care iese vrea sa faca dreapta dar nu poate sa faca dreapta?

Si care e problema daca incap doua masini totusi?

| JustForFewSeconds explică (pentru suntserios):

Citeste ce am scris, daca se intalnesc 2 masini in situatia data, ce e de facut... Pentru ca sunt soferi care injura daca intri in curte, pe langa ei

| Holiday a răspuns:

Cel mai probabil, daca il desfaci dai de o baterie de genul asta prin el.
https://www.emag.ro/......DF48TJBBM/

| Panamax a răspuns:

Lasand la o parte culoarea masinilor, cand iesi dintr-o parcare sau curte trebuie sa dai prioritate la toate masinile indiferent de sens.

| JustForFewSeconds explică (pentru Panamax):

Ok, dar ideea e ca multi vecini se supara daca altcineva intra in curte in timp ce ei asteapta sa iasa. De asta am zis ca vreau mai multe pareri. Online pare ciudat, dar in realitate chiar e o problema.
Multumesc pentru raspuns

| GouDidodino a răspuns:

Da, masina rosie are tot timpul prioritate, ca doar e rosie

| JustForFewSeconds explică (pentru GouDidodino):

Am scris rosie ca sa se inteleaga despre care e vorba. Mersi de raspuns.

| artemidak a răspuns:

Alta întrebare