| Leatherleader a întrebat:

Fac scoala de soferi si sunt in dubii la o situatie de prioritate. De exemplu eu sunt pe sosea urmand sa fac stanga pe drum iar in dreapta mea de pe alt drum un autovehicul vrea sa faca stanga intrand pe sosea. Intrebarea e cine are prioritate? Eu ca sunt pe sosea. dar totusi il am pe el in dreapta.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca intersectia nu este dirijata atunci regula obligatorie este ca are prioritate cel care circula pe categoria superioara de drum, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART. 135.Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere şi în următoarele situaţii:
a) la intersecţia nedirijată atunci când pătrunde pe un drum naţional venind de pe un drum judeţean, comunal sau local;
b) la intersecţia nedirijată atunci când pătrunde pe un drum judeţean venind de pe un drum comunal sau local;
c) la intersecţia nedirijată atunci când pătrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local;"

| anonimg a răspuns:

Daca tu esti pe drumul cu prioritate (semnalizat prin indicatoare la inceputul acestuia), atunci tu trebuie sa faci prima miscare, indiferent ca vei vira stanga sau dreapta. (Nu vei putea vira la stanga, daca din sensul opus vine un autovehicul.)
Daca nici unul dintre drumuri nu este prioritar, atunci soferul din dreapta ta are prioritate, iar tu trebuie sa astepti pana ce el va termina de efectuat manevra.
Dai prioritate numai la cei care iti vin din dreapta -atunci cand ambele drumuri nu sunt marcate sau semnalizate.

| fg0503 a răspuns:

Daca drumurile sunt la fel, cel din dreapta are prioritate.