| Andreytlciucurova98 a întrebat:

Salut deci mie tata imi da masina sa o man pe drum de pamant care circula carute *** dastea..As vrea sa stiu daca ma prinde politia pe acel drum poate sa imi faca ceva?

Răspuns Câştigător
| DjSheepyOfficial a răspuns:

Dupa vechiul cod nimic - intrucat este sanctionata doar conducerea fara permis pe drumurile publice. Pana acum, drumul forestier nu intra in categoria de drumuri publice. Nu stiu daca acum este tot la fel

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca respectivul drum este public sau nu.
Daca este drum public si ai peste 14 ani o sa aveti dosar penal ambii, tu pentru circulatia fara permis si tatal pentru incredintarea masinii, conform art.335 Cod penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

| darrio2007 a răspuns:

Tie nu.Lui taica-tu.Incredintarea masinii spre conducere unei persoane fara permis.Asta atrage suspendarea permisului lui.Si amenda penala.Joaca-te cu legea.

| ombladon a răspuns:

Daca este drum public, in primul rand ii face lui dosar penal...

| Goguletzu a răspuns:

Sigur te trimite la scoala. Sa nu mai jonglezi cu gramatica

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu este un drum public nu iti face nimeni nimic. Daca e drum public lui taica tu o sa ii faca dosar penal

| Okkultist a răspuns:

In primul rand dumneavoastra trebuie sa intelegeti ce inseamna lege, pentru a fi vorba de politie si mai ales de condus. Pedepsele de azi sunt prea scurte si prea usoare pentru cei care incalca legea. Daca s-ar pedepsi orice infractiune prin tortura si alte metode inumane, ai mai incerca asta? Nu cred... nu se ia atitudine, si vom ajunge un popor de sclavi. Cum a mai zis o persoana care ti-a raspuns si ar merita funda: Nu te jongla cu gramatica. Nici cel mai mare yoghin sau fizician din lume nu ar fi capabil sa citeasca intrebarea dvs. daca nu este crescut in Ro. Imi pare rau, stati cuminte, ca politia nu e asa de proasta.

| DjSheepyOfficial a răspuns:

Da.Vi se va face dosar si veti primi o amenda penala daca sunteti la prima abatere. Daca aveti mai multe abateri se poate ajunge si la pedepse cu privare de libertate.

| Andreytlciucurova98 explică (pentru DjSheepyOfficial):

Da eu nu merg pe drum public! Merg pe drum forestier pe acel drum poate sa imi faca ceva?

| Balan_Ioana_1988 a răspuns (pentru Andreytlciucurova98):

Drumul public este orice cale de comunicatie terestra, cu exceptia cailor ferate. Nu este drum public daca: este special amenajat sau este semnalizat corespunzator "drum inchis circulatiei publice".
Drumul forestier poate fi si public, daca nu este semnalizat corespunzator.

| Manaila_Viorel_1987 a răspuns:

Doar caru cu boi se mana, masina se conduce