| Cricy a întrebat:

Hey, am o prietena si in cateva zile e ziua ei si vrea de mult un scooter (cred ca asa se scrie) insa problema ei e ca are 13 ani. Faza e ca ea vrea sa se plimbe cu el si chestii din astea, iar mie imi e frica ca o sa o opreasca politia si o sa ii dea amenda. Deci intrebarea e daca are voie cu scooterul la 13 ani

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are voie, părinților ei ii se pot face dosar penal și respectiv închisoare, pentru ca nu are nici 14 ani, nu are voie e clar, pentu ca se încadrează la infracțiunea de conducere fără permis, iar părinții ei pot fi luați pentru înmânarea unui vehicul motorizat, ce nevisată permis de conducere pe drumuri publice unui minor fără permis de condicere, deci nu, nu este legal așa ceva, mai bine merge cu bicicleta sau cu o trotineta electrică, poate la asta te-ai referit, in cazul asta, o trotineta electrică, (DEPINDE De model) poate merge cu ea, dar nu pe drumuri publica, din câte stiu, dar mai poți întreba pe alți oameni in cunoștința de cauza mai buna!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum, are nevoie de permis

| Yurisa a răspuns:

Nu are voie, iti trebuie permis, deci sa isi ia gandul laughing

| Dany_Daniel_1995 a răspuns:

Îți trebuie permis pentru scuter categoria AM dar poți si cu B.