| Alexaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Voua va place cum suntem noi acu? Oare nu era mai bine pe vremea lu Ceausescu`? Eu zis ca era mai bine sa fim comunisti, decat ca acu. Acum s`au scumpit toate, multa lume a ramas fara servici.Pe cand, cu 30 de ani in urma, cine nu muncea, faceam puscarie 3 luni.Nu e normal? Bine, sunt si avantaje si dezavantaje.

Avantajele la care ma gandesc eu :
- servici : care am mai spus, avea toata lumea
- curatenie in tot orasul
- nu erau violuri sau crime asa cum e in ziua de azi, aveai siguranta cand ieseai pe strada.Nu ca acum, cand si pe trotuar mergi cu frica ca da unu cu masina peste tine oh go on
- atunci oftai dupa primul sarut, prima iubire, primul tinut de mana...Pe cand acum, chestiile astea sunt ceva normal cu orisicine, nu conteaza daca il cunosti de 2 zile sau de 7 luni. Nu stiu, mi se pareau mai frumoase povestile de dragoste de pe vremuri; au ceva aparte. Prea frumos!
- orice faceai gresit, se platea cu puscarie pe bune.Pe cand acum, se da spaga si gata, iesi dintr`o belea. In ziua de azi, BANI VORBESC!

Cam atat in vine in acum in minte. Daca m`as mai gandit, mai scot cate ceva

Dezavantaje :
- nu pot accepta faptul ca oamenii nu aveau telefon mobil sau calculator cu internet sa umblii pe ce vrei tu. Faza cu televizoarele chiar mi se pare foarte nasol straight face Adica, deschideai TV, il vedeai pe Ceausescu cum vorbeste despre tara o ora si dupa un film romanesc si gata.Asta era programu.Sambata si duminica, desene o juma de ora. Frate, ce faceau oamenii aia toata ziua? Munca, plimbari prin parc si citit carti? atat? Mda. poate si sex laughing
- magazinele care erau la o distanta de 1 km de alt magazin. Imi zicea mama ca ea mergea 30 min pe jos pana la magazin, statea cate 2-3 ore la coada [ logic ca era multa lume daca nu era decat un sigur magazin in cartier ] si cand ajungea la ea, cerea un kg de cartofi si nu mai avea. Adica, a stat degeaba atata la coada oh go on Pfff.Acu gasesti in magazin si la 2 m. Ce naiba. prea nasol
-Nu puteai sa stai pe strada mai mult de ora 10. Daca te prindea politia, iti dadea amenda
- Cica nu aveai voie sa te saruti cu persoana respectiva de fata cu altii ca, daca te reclama, iti dadea amenda [ asta am auzit`o de alt cineva. nu stiu daca o fi adevarat 100% ]
- nu`mi placea uniforma pentru elevi.Prea urata!
- cica, cand intra profii in clasa si pana sa inceapa ora se canta " Trei culori cunosc pe lume" Pfff. ce plictisitor!
Cred ca, daca iei fiecare domeniu in parte, gasesti la dezavantaje cu duium. Dar asta e

Cam atat. Voi ce parere aveti? Ati vrea sa fim din nou in vremea comunismului? Credeti ca e bine? Argumenta`ti!

4 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Daca nu ai trait vremurile respective, nu ar trebui sa iti faci o parere asupra lucrurilor care se intamplau atunci. Tu, ca si adolescent nascut dupa '89 probabil, nu ai fost in mijlocul evenimentelor, nu ai suferit pe pielea ta dezavantajele comunismului si nici nu te-ai bucurat de avantajele oferite de sistem, astfel ca nu vad ce punct de reper ai avea ca sa-ti poti face o parere clara, pentru a putea compara cele doua perioade.
Crede-ma ca daca parintii tai sau ai mei aveau o viata pe-atat de buna pe cat pare acum ca era, probabil Ceausescu inca mai avea fraiele tarii. Perioada de "bunastare" a poporului a fost in anii '70, dar spre sfarsitul anilor '80 regimul devenise din ce in ce mai aspru. Se spune ca Ceausescu a construit multe si ne-a lasat mostenire, dar cine are nevoie de o mostenire formata din tone de betoane care ne sufoca, cand a daramat manastiri si biserici vechi de 500 de ani?
Pe vremea aceea, parintii nostri aveau bani, dar n-aveau ce cumpara. Acum avem de unde alege, dar bani mai putini. E aceeasi Marie cu alta floare la palarie, nu crezi?
E oricum inutil sa ne dorim sa retraim acele timpuri si nu cred ca o astfel de intoarcere in timp ne-ar mai salva tara, care oricum e prabusita. Poate doar o schimbare radicala, fundamentala, dar oamenii sunt prea imbuibati de ideea de pseudo democratie pe care o traiesc, astfel ca nu ar mai putea suporta ca "cineva" sa comande, fara a-i intreba.
Deci, raspunsul meu este categoric NU! Nu as vrea sa traiesc ce au trait parintii mei. Oamenii s-au obisnuit cu vremurile actuale, dpdv al tehnologiei, al permisivitatii, etc, ar fi mult prea greu, iar o revolutie ar fi mult prea periculoasa. Gandeste-te ca parintii tai nu aveau o idee despre "mai bine", nu-l traisera, ci doar si-l imaginasera, pe cand acum, avem totul la dispozitie.
Mult succes, pa-pa!

| Dorian_3315 a răspuns:

Deci nu trebuie sa ne uitam foarte mult la trecutul nostru ca nu-l putem schimba acum asta ni se intampla o sa vine si vremuri mai bunewinking Ceasuescu a facut treaba in tara dar era prea rece dar basescu e si rece cu oamenii dar nici nu face nici o treaba cu tarahee hee frate lasa ca o sa treaca totul gandeste-te la ceva pozitivhee hee

| lucib a răspuns:

Nimeni altu-fii ai bravilor soldati.Melodia spune totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu as vrea la fel ca tine.sa fim pe vremea comunismului.