| Luci88 a întrebat:

Hey TPU:* buna, ajutati-ma! Vreau sa imi iau o masina din strainatate, sa ma ajunga la 1000, 1500, 2000 euro, dar vreau sa ma ajunga putin la inmatriculat! pana in 1000, ce masina sa iau? sub anii 2000 e mai eftin de inmatriculat? ajutati-ma va rog, dati-mi niste indicii! va multumesc:* dau funda:*

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Găseşte una cu Euro 4 la 2000 euro cu motor sub 1600 cm, iar înmatricularea e mai ieftină.
Ai aici maşini : http://www.autoscout24.de/Home.aspx#search=vmp
Aici ai calculatorul : http://www.auto.ro/calculator-taxa-auto

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pedegeaba te omori sa-ti iei masina din alta tara ca te ajunge la acelasi pret sa-i faci actele in Romania. Mai bine mergi cu bicicleta ca nu costa bani.

| RS4 a răspuns:

Ca sa fie inmatricularea ieftina, 300-500 euro trebuie sa fie euro 4! euro 4 sunt majoritatea pe benzina dupa anul 2002! asta sa cauti sa scrie in anunt (euro4). Mai conteaza si motorizarea, sa fie cat mai mica, dar nici prea de tot ca apoi nu mai trage bine, sa cauti intre 1300-1600 cm cubi! ai putea opta pentru ford ca, ford fiesta, vw polo, mitsubishi colt, etc, masini mai mici, acum tu stii ce preferinte ai, dar in mare asa iesi ieftin sa fie euro 4 si cilindreea mica, pana in 1600 cm cubi! bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| MaurSEF a răspuns:

Hi,nu se mai merita sa cumperi masini din alta tara, nu ai pus in calcul nici costurile cu drumul(rovinete, asigurarea pe cateva zile, motorina/benzina, etc) mai bine iti cauti in tara o masina care sa se incadreze in 3k euro, si iesi mai bine.Singurul + in alta tara poate fi daca o gasesti la un pret de nimic, dar cauti mult asta.bafta

| iam2good2u a răspuns:

Din strainate nu se merita sa iei decat daca costa peste 3000 de euro macar. la o masina ieftina, cum zici tu 1000-2000 de euro, cu ce mai cheltui tu, poate sa te ajunga mai scump ca in Romania. ce-i drept, e circulata in strainatate si nu se compara, dar poti avea surprize si cand cumperi din Germania, stiu ca eu am avut una (nu prea mare dar stiu persoane care au patit-o dupa ce au cumparat bmw de 12000 de euro). spor la cautat

| Chiruuu a răspuns:

Opel Corsa, mai ales ca esti fata.S-ar potrivi perfect happy

| alinuts123 a răspuns:

Nu se merita la banii astia sa aduci masina de afara pentru ca :
-in banii astia gasesti masini pana in anul 2000 (veche taxe mai mari )
-sa aduci un diesel exact la fel veche disel taxe mari la inmatriculare...
Daca ai avea mai multi bani ai putea lua o masina care sa fie euro 4 sa fie mai noua dupa 2004 si atunci s-ar merita ca nu sunt taxele mari la cele euro4 indiferent ca e diesel sau benzina.