| PAV21 a întrebat:

poti sa faci o masina pe motorina sa functioneze pe benzina?
Si mai vreau sa va intreb daca o masina pe benzina poate deveni hibrid, ulterior nu din fabrica?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti converti un motor diesel, sa-l transformi in motor cu aprindere prin scanteie, daca inlocuiesti chiulasa, in scopul de a micsora compresia (camera de ardere mai mare), si a adauga bujie pentru scanteie.
Se mai inlocuieste bineinteles sistemul de injectie, majoritatea benzinarelor au injectie indirecta multipunct de presiune joasa (injectoare in admisie care lucreaza sub 4 bar), in timp ce dieselul are injectie directa (injectoarele sunt in camera de ardere si lucreaza la presiuni de peste 140 bar). Mai difera si alimentarea cu aer, la diesel nu e nevoie de control asupra aerului aspirat de motor, pe cand la masina pe benzina, orice 'firisor' de aer in plus, duce la lipsa de putere sau chiar oprirea motorului (fenomenul de "aer fals). Mai pe scurt, benzinarul are nevoie de clapeta de aer cu precizie ridicata, pe cand dieselul, cu cat trage mai mult aer, cu atat merge mai bine (pana la un punct).
Am mai scris odata despre subiectul asta, aici pe site, si am pomenit si atunci de motoarele facute pentru IMS-uri, care foloseau acelasi bloc motor pentru diesel si benzina, difereau doar chiulasele. In vremurile alea, motorina era proasta, iarna ingheta, nu porneau motoarele din cauza aceasta, iar proprietarii acelor motoare faceau rost de chiulase pentru benzina, le schimbau, puneau carburator si delco (aprindere), si treceau pe benzina fara stres.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O benzinara cu gpl e hibrida numai ca nu e pe curent doar gaz si benzina

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ii schimbi motorul poate functiona si pe benzina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O masina pe benzina poate deveni hibrida, prin una din metodele astea:
1. Adaugi un motor electric/diesel/pe aburi, care sa invarta fie transmisia existenta, fie celelalte 2 roti ale masinii;
2. Daca e model care putea fi hibrid din fabrica, cauti mecanica hibrida in dezmembrari, o montezi pe masina ta, si devine hibrid ca din fabrica.

| romeo78 a răspuns:

Inversarea combustibilului la un motor nu este posibil datorită faptului că fiecare combustibil are caracteristica sa de ardere.
Iar, transformarea unui model pe benzină, în model hibrid, doar dacă pentru acel model există varianta hibridă a producătorului!
Altfel, va costa foarte mult omologare componentelor, a noului sistem hibrid și nu ați avea certitudinea că totul va funcționa corect!