| PhaseMorphXR a întrebat:

Imi poate explica cineva, usor detaliat daca se poate, metrourile (subterane) din metropole, cum functioneaza? Anume cum sunt actionate si cum se alimenteaza? Au sinele un rol in acest sens?

Răspuns Câştigător
| usernameinvalid a răspuns:

Salut, cele din Bucuresti nu stiu sa iti spun cum functioneaza.
Cele din Italia ( nu in toate orasele ) au o banda metalica in loc de sine de tren, iar metroul are roti "de tir" si sunt programate sa faca un anumit traseu, fara sofer.
http://i.res.24o.it/......torino.jpg

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Functionez fix pe acelasi principiu ca un tren electric sau un tramvai

| xr0sioRx a răspuns:

Ele merg cu energie electrica, sinele au rolul de a sustine metroul pentru ca e prea greu sa mearga pe roti ( logica mea ). Sinele nu cred ca au rol de alimentare, au ele vreo baterie ceva, sau sunt ca unele autobuze, trolebuze care merg pe acele fire si se alimenteaza constant. Sper ca te-am ajutat laughing.