| Vali1234gahavjygjaka a întrebat:

Îmi poate explica cineva detaliat ce e clisma si cum funcționează?

4 răspunsuri:
| wertori a răspuns:

Clisma reprezinta curatarea, golirea interiorului anusului cu ajutorul anumitor obiecte special destinate clismei. Poti face clisma astfel : iei o sticla de apa la jumatate, o umplii cu apa calduta, stai cu fundul in sus si pui sticla cu fundul in jos exact in gaura anusului. Lasi sa intre apa acolo dupa care te asezi pe wc si impingi resturile. Mai poti sa te duci la farmacie si sa iti cumperi un furtun, si iti vor explica cei de acolo cum trebuie sa procedezi.

| corbulalbrosu a răspuns:

Clisma reprezinta actiunea de golire a colonului (capatul intestinului gros) de fecalele continute cu ajutorul apei sub presiune introdus in colon prin anus cu ajutorul unui aparat/para numita irigator, sau furtun special cumparat din farmacie si conectat la robinetul dusului de la baie. Clisma se efectueaza in scop medical/terapeutic sau in vederea asigurarii unei igiene necesare si corespunzatoare in cazul intretinerii de contacte sexuale anale. Irigatoare, materialele si instrumentele necesare efectuarii clismei anale se pot gasi/achizitiona de la farmacie sau unitati care vand materiale de tehnica sanitara. http://samdistribution.ro/......ie/160.htm

| NAT0 a răspuns:

Introducere a unui lichid în intestinul gros, pe cale rectală, pentru evacuarea forțată a materiilor fecale, de obicei în cazurile de constipație.
Mai pe înțeles îți bagi un lichid în c#r pentru a te putea c@ca.