| zahariuc a întrebat:

In ce tara si oras este fabricat audi A 3?

Răspuns Câştigător
| MitroKta a răspuns:

Audi este un brand foarte mare, sunt baieti prea destepti ca sa faca tot automobilul intr-o singura fabrica. Exporta modele in toata lumea, mai ales ca este un brand detinut de grupul VAG( volkswagen, skoda, seat etc) care este pe locul al doilea in lume dupa toyota. Deci, daca te uiti aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Audi_A3
modelul actual este mai jos in pagina- in dreapta textului arata niste date- acolo sunt mai multe locatii- Inngolstadt, Germania, care este fabrica principala a Audi, Bruxelles, Belgia; Gyor, Ungaria; Curitiba, Brazilia etc.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

AUDI AG, cunoscut simplu ca Audi, este un producător de automobile din Germania, cu sediul în Ingolstadt, landul Bavaria. Capitalul societății Audi este deținut aproape în totalitate (99, 14%) de Grupul Volkswagen. De la 1 ianuarie 1985, sediul central al firmei Audi NSU Auto Union AG (AG este echivalentul german al abrevierii românești S.A.), a fost mutat de la Neckarsulm la Ingolstadt, și de atunci produsele poartă numele Audi.

| AlexutzuBaa a răspuns:

Ingolstadt din Germania si se ma ifabrica si in Curitiba, Brazilia

| zahariuc explică:

Si cat prinde maxim, cat are in bord maxim audi A3? in km

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru zahariuc):

Depinde cat de obosit e motorul, cat de incarcata e masina, etc. Sunt foarte multi factori in functie de care acelasi model de masina poate avea viteza maxima mai mare sau mai mica. Oricum, ce scrie in bord nu va corespunde niciodata cu realitatea. Fiecare marca isi ia o marja de eroare de cel putin 20 km/h.

| Romilacosmin a răspuns:

Germania Ingolstadt Iandul Bavariei acolo este si capitala audi si sediul

| Radu_Manitiu_1994 a răspuns:

In Germania la Wolfsburg. Tata e de acolo