| MihaitzaPrintisor a întrebat:

In Decembrie 2011 am cumparat un autoturism din Bucuresti am facut act de vanzare cumparare cum se procedeaza si n-am apucat sa o mai inmatriculez din cauza noii taxe auto! Talonul si cartea sunt ramase pe numele proprietarului de la Bucuresti, iar actele de vanzare cumparare sunt trecute pe numele meu. Am trecuto in evidenta primariei mele de unde apartin din Judetul Giurgiu i-am platit toate taxele la zi, daca imi ridica talonul ce se intampla unde se duce talonul la proprietar din Bucuresti sau imi vine mie talonul, cum sa procedez?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai termen de 30 de zile de la luarea in evidenta la primarie pentru a o inmatricula la Politie pe numele tau. De circulat poti sa circuli cu masina 30 de zile de la data instrainarii, trecuta pe talon.
Scuza ca nu ai apucat sa o inmatriculezi din decembrie nu te ajuta cu nimic, eu am vandut o masina in 6 ianuarie si in 10 era deja inmatriculata pe noul proprietar.
De procedat e simplu, trebuie sa obtii un certificat de autenticitate de la RAR si impreuna cu buletinul, CIV-ul, talonul, numerele, fisa de inmatriculare de la finate, dovada platii taxei de poluare (acum sau la prima inmatriculare in tara), chitanta pentru taxa de talon (la CEC), o cerere tip si 40 de RON, te prezinti la Politie pentru a o inmatricula pe numele tau. Vei primi CIV-ul si noile numere in maxim 2 zile, iar noul talonul prin posta in maxim 14, la tine acasa.
Nesansa ta ar fi ca masina sa fie inmatriculata in tara inainte de 2007 sau ca fostul proprietar sa isi fi recuperat in instanta taxa, caz in care esti bun de plata.

| dragos1294 a răspuns:

Pai odata ce ai contractul de vanzare cump cred ca vine la tine

| iona9 a răspuns (pentru dragos1294):

Nu cred ca vine la el talonul, pentru ca pe el e trecut celalt proprieter. actele de vinzare cumparare expira in 30 de zile dupa care nu mai e valabil.

| iona9 a răspuns:

Salu. dupa parerea mea talonul se va duce acolo unde e trecut pe el.adica la BUCURESTI.