| Guts a întrebat:

Cumparare masina, proprietar plecat

Salutare!
Doresc sa cumpar un autoturism, dar proprietarul este plecat din tara si nu se mai intoarce. Masina a fost lasata unui prieten, a stat in curtea acestuia 2 ani nemiscata deoarece el nu conduce.
Acel prieten are toate actele masinii si m-a pus in legatura cu proprietarul. Proprietarul e de acord sa isi vanda masina, dar nu are posibilitatea sa ii faca procura prietenului sau, in schimb e incantat de ideea sa isi vanda masina cat mai repede.
Poate acel prieten care detine toate actele masinii, sa mi-o vanda in mod legal, fara imputernicire de la proprietar, chiar daca eu ii virez banii proprietarului, si nu prietenului?
Mentionez ca as dori sa inmatriculez masina pe numele meu.
Poate tine un email de la proprietar in care isi exprima acordul ca prietenul respectiv sa vanda masina, loc de imputernicire sau procura de la notar?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cumpara masina in acest caz, fiindca nu poti face acte legale pe ea si NU poti face in veci acte legale pe numele tau, fiindca masina nu va fi niciodata a ta, fiindca nu exista posibilitatea legalizaii actelor de vanzare cumparare, propietarul putand oricand sa anunte ca i s-a furat masina, sau sa o recuprez legal, de la tine.
Nu te sfatuiesc sa faci acest lucru!

Sunt mii de masini disponibile si tu vrei una la care nu ai cum sa-i faci deloc acte?
Emailul propietarului nu are autoritate legala si nu este valabil nicaieri, fiind doar un mesaj fara valoare.
Propietarul poate merge la orice Consulat sau Ambasada de oriunde este in lume si poate face procura legala consulara, prietenului sau, care o poate vinde legal catre tine.
Nu face prostia sa dai bani pe un lucru pe care nu-l poti avea niciodata, decat ilegal, ca-s bani pierduti si ramai fara masina si fara bani.

| Guts explică (pentru Violleta2022):

Am vorbit cu proprietarul si a zis ca va face o procura/imputernicire zilele astea. Vreau masina pentru ca are km putini, a stat degeaba, e relativ noua si cere putini bani

| Violleta2022 a răspuns (pentru Guts):

In cazul asta, masina are kilometrajul dat inapoi, ca nici un priopietar nu-si vinde masina noua cu km putini, pe bani putini!

Nu o cumpara pana nu ai actele legale gata!
Dar eu te sfatuiesc sa iei un mecanic care sa o verifice, ca pute urat afacearea asta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate vinde fara procura speciala de la proprietar.
Si acesta nu poate obtine procura decat daca este cautat de autoritatile romane, fiind condamnat penal sau cautat pentru proces.
In rest, chiar in strainatate fiind, poate obtine procura de la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla.

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Fara o procura legal nu poti cumpara masina. Si ai avea si probleme in a obtine documentele necesare de la finantele cumparatorului.
Nu e greu de facut o procura nici daca e afara din tara.