| Daniel09857 a întrebat:

In momentul de fata am un Bmw f10, din 2011, automat 3.0 diesel, cu 230. 000km, berlina, am primit o oferta de la un prieten, sa îl dau la variante pentru un A6 din 2013 break, tot 3.0 diesel automat, dar cu 173. 000km, el a fost unicul propietar, a luat-o de noua, are mai putine dotări ca a mea, nu are trapa, navi, cred ca e cea business. Nu are senzori de ploaie și e break, însă are mai putini km, e an mai bun și e vorba de schimb pe schimb, merita? Dacă da, de ce? Dacă nu de ce?

2 răspunsuri:
| GirlOnline81 a răspuns:

Nu stiu daca masina ta este tot hidramata, dar trebuie sa tii cont ca masinile automate consuma mai mult. In plus, masinile automate pot prezenta la un moment dat probleme la cutia automata. Daca ai noroc si este doar senzorul (mie mi s-a intamplat tot cu un Audi A6), scapi ieftin, dar daca este vorba de ceva mai grav trebuie sa schimbi cutia, ceea ce costa destul de mult (undeva la €1000).
Nu stiu ce sa te sfatuiesc, dar sunt, intr-adevar, si cateva avantaje pe cate tu le-ai mentionat: an mai nou, kilometri mai putini, chiar si faptul ca e unic proprietar conteaza (mai putin in cazul in care detinatorul a "omorat" acea masina prin felul lui de a conduce).
Trebuie sa pui in balanta avantajele si dezavantajele (chiar vrei sa treci de pe o berlina pe break?) si abia apoi sa iei o decizie.
PS: eu sunt fan BMW big grin.

| Daniel09857 explică (pentru GirlOnline81):

Nu sunt sigur ce model de cutie e, dacă e ZF, ca pe bmw, nu pica așa usor