| alecul2004 a întrebat:

Salut, ieri am mers într-o intersecție care este structurată în câte 2 benzi paralele pe direcția verticală și orizontală, similar cu un giratoriu doar ca prioritatea se acorda în paralel pentru două benzi respective, eu am trecut pe culoarea verde a semaforului azi și am făcut stânga, trecând pe banda fără prioritate la acel moment, am mers înainte și am trecut trecerea de pietoni dar nu eram sigur dacă semaforul pentru pietoni la acel moment era verde sau roșu, pentru ca priveam în fața, dar este un semafor de o singură culoare care arată verde sau roșu, care la acel moment și de obicei nu funcționa, pentru ca l am văzut, oare dacă sunt camere prin preajma, îmi vine amendă acasă prin poștă?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, amenzile vin acasa daca sunt montate acolo camere de viteza sau de rosu.

| alecul2004 explică (pentru Violleta2022):

Deci chiar daca respectam culorile semaforului tot primeam amenda cum ar veni? am fost astazi din nou in aceeasi intersectie si tin sa mentionez ca acel monosemafor dedicat pentru cei ce trec pe banda neprioritara era oprit din functiune

| Violleta2022 a răspuns (pentru alecul2004):

Tu nu ai invatat regulile de circulatie?
Cum dumnezue au luat carnetul de sofer, daca esti inca incapabil sa iei o decizie cand ajungi la semafor?

suntserios
| suntserios a răspuns:

In Romania nu se dau amenzi pe baza camerelor din intersecții. Așa că...

Ps. Violetta mănâncă ciuperci, ignora.