| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ieri am mers într-o intersecție care este structurată în câte 2 benzi paralele pe direcția verticală și orizontală, similar cu un giratoriu doar ca prioritatea se acorda în paralel pentru două benzi respective, eu am trecut pe culoarea verde a semaforului azi și am făcut stânga, trecând pe banda fără prioritate la acel moment, am mers înainte și am trecut trecerea de pietoni dar nu eram sigur dacă semaforul pentru pietoni la acel moment era verde sau roșu, pentru ca priveam în fața, dar este un semafor de o singură culoare care arată verde sau roșu, oare dacă sunt camere prin preajma, îmi vine amendă acasă prin poștă?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu iti trimite procesul-verbal de contraventie la domiciliu, deoarece nu stiu cine a condus masina, daca n-ai fost oprit de politie.
Daca sunt camere si te-au prins iar tu esti proprietarul masinii vei primi o citatie pentru a te prezenta la politia rutiera sa spui cine a condus masina in data, ora si locul respectiv, abia apoi vei fi amendat.
Daca nu esti tu proprietar va fi chemat proprietarul si te va indica pe tine si apoi vei fi amendat.
Toata aceasta procedura este in cazul ca ai comis o contraventie, noi nu putem sti daca ai comis sau nu, nici macar tu nu esti sigur.