| CristianCRS a întrebat:

Salut,in viitorul apropiat doresc sa imi cumpar o motocicleta, modelul nu il stiu inca dar ar fi pana in 600 cm3.
As avea niste intrebari, la care as dori sa raspunda cei care au dat examen pentru permis categoria A relativ recent sau cei care detin aceasta categorie.
1. Daca am permis categoria B si cand l-am obtinut chiar mi-am dat interesul si am invatat legislatia, stiu ca pe langa asta in cazul moto mai sunt si alte reguli dar per total proba teoretica imi va parea dificila?
2. Pot obtine categoria A, fara sa fi condus pana acum legal nici un alt tip de motocicleta care sa se incadreze in categorii inferioare?
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu va fi foarte dificila, depinde cat de bine stapanesti legislatia rutiera. Pentru ce va fi specific motocicletelor poti vedea in Ordinul MAI nr.268/2010, modificat anul acesta.
2. Poti obtine categoria A direct, dar numai daca ai varsta de cel putin 24 de ani la data examenelor.

2 răspunsuri:
| Soryn2244 a răspuns:

Pardon Ioandelasal varsta este de 21 de ani pentru motoarele peste 160 cm3
Si da daca ai invatat bine legislati iti va fi foarte usor sa iei A-ul dar daca tiai lua un motor mai mic de 160cm3 ai putea sa il conduci cu b-ul

| CristianCRS explică (pentru Soryn2244):

Multumesc, oricum varsta nu e o problema, o sa am 24 la data examenului, si ma intereseaza o motocicleta peste 160 pana in 600.