| 123coco a întrebat:

Am un peugeot 307 2004 2.0 diesel. In bord mi se aprinde martorul pentru apa si STOP. Pierd apa repede, dar dupa ce umplu cu apa vasul de expansiune nu mai apare martorul, iar dupa 5 minute iar apare. Ridic capota si nivelul apei din vas este la max. Daca am apa in vas de ce se mai aprinde martorul? Mai pot merge asa cu ea inca 100km in aceste cinditii? Mentionez ca si distributia nu e chiar asa buna si trebuie schimbata.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, nu poti merge asa.
Motorul se supraincalzeste, risti sa strici in primul rand garnitura de chiuloasa, chiuloasa, sau chiar poti termina motorul (gripare sau uzura imensa).
Probabil ai o scurgere pe circuit, si pe acolo pierde apa. Se aprinde martorul si cu apa in vas, pentru ca a intrat aer in circuit, iar pompa nu mai poate trage apa, nu e amorsata.
Nu circula niciodata cu martorul de racire aprins, rezolva problema.