| anonim_4396 a întrebat:

La ce interval de timp ar trebui sa schimb cauciucurile masinii, avand in vedere ca circul des cu ea?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Anvelopele au niste martori de uzura, practic niste ridicaturi in santurile anvelopei. Atunci cand acestea ajung la suprafata (de fapt cand suprafata de rulare se uzeaza pana la ei) este recomandat ca anvelopa sa fie schimbata.
MArtorii de uzura corespund unei grosimi a crampoanelor de 4mm. De la acest punct aderenta scade exponential chiar si pe uscat, pe ploaie nu mai vorbim.

| covexrobu a răspuns:

Pai vezi ca fiecare cauciuc are un indicator. Adica in sunt au niste ridicaturi mici in anumite locuri. Si cand ajunge acolo trebuie schimbat cauciucul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cind se tocesc. Daca tii masina in garaj, nu le schimbi niciodata. Daca o folosesti la curse, le schimbi in citeva ore big grin

| taker009 a răspuns:

Poi au niste zimtzuri mai mari sau mai mici dupa tipul pneului...cand se tocesc...cand suprafazta se face neteda

| shady20 a răspuns:

Pai acum depinde cum folosesti tu cauciucurile normal la 10 000 de km...cred:-ss