| IancAdelin463 a întrebat:

Salut, am fost la itp azi pentru motocicleta si au zis ca nu e ok pentru ca e zgomotul prea mare si cauciucurile sunt prea uzate. Mi-o dat o foaie in care scrie problemele si ca am timp 30 de zile sa le rezolv, baiatul de acolo o zis ca pot sa merg cu motocicleta doar ca depinde de politist, ce inseamna asta mai exact!? Cauciucurile le schimb peste 2 zile insa problema e ca galeria de admisie e sparta iar mecanicul mi-o facut programare peste o saptamana sa o desfaca si sa repare motocicleta si nu am nici db killer pe toba. Deci problema e cu galeria si db killer cu restul o rezolv in maxim 2 zile insa intrebarea mea e am voie sa circul 15 zile maxim pana rezolv aceste probleme? Doar la toba e problema ca se aude prea tare, iar cu motocicleta daca nu circul adica sa o duc la mecanic, la vulcanizare nu pot sa rezolv aceste probleme, nu pot sa sun la platforma sa mi-o tot duca, nu imi permit sa dau 100 de euro minim sa mi-o tot duca platforma iar trailer eu nu am, nici masina.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ITP este expirata atunci, pe langa amenda, iti retine si certificatul de inmatriculare si ti-l restituie dupa ce prezinti ITP.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti circula legal pana cat ITP anterior mai este valabil.
Daca ITP anterior a expirat atunci nu poti circula legal pe drumurile publice, daca esti prins vei fi amendat, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.102.(1)Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1.conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat;"
In prezent amenda este de la 1.305 lei la 2.900 lei, poti plati jumatate din minim (652, 50 lei) daca platesti in maximum 15 zile de la procesul-verbal de contraventie.

| IancAdelin463 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, insa nu imi ea talonul? eu am vazut pe net ca iti da si amenda, iti ea si numerele si talonul esti sigur ca primesc doar amenda?

| Ioandelasal a răspuns (pentru IancAdelin463):

Daca ITP este expirata atunci, pe langa amenda, iti retine si certificatul de inmatriculare si ti-l restituie dupa ce prezinti ITP.