| sopranaCadaverica a întrebat:

La ce se refera "500cmc" la o motocicleta/scuter mai exact? Cu detalii

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

500 cmc = 500 centimetri cubi.
Adică e vorba despre cât de mare e acel motor. La motociclete se pun motoare cam de la 50 la 2000 centimetri cubi (uneori se folosește termenul de „litri", dacă se împarte cifra aia la 1000 - adică 500 cmc = 0, 5 l).
În funcție de această capacitate, ai nevoie de un anumit tip de permis de conducere pentru a putea „mâna" acel bidiviu.
La fel ca și la mașini, cu cât crește cilindreea, cu atât e mai puternic motorul - dar implicit și consumul e mai mare.

| sopranaCadaverica explică (pentru mihai69):

Bun, si care este marimea minima recomandata, POTRIVITA pentru un drum mai lung? Gen 300 de km sa zicem.
Motor de 200cmc e ok?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

O sa rupi cu 0.2 pe 300km
o sa faci vreo 10 ore si incurci tot traficul dar e ok :d

| mihai69 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Pe vremea „odiosului", la noi erau frecvent întâlnite motoare IJ (Иж, rusești), MZ (RDG-iste) sau JAWA, CZ (cehești) de 125 până la 350 cmc. Se mergea cu ele prin toată țara, chiar și pe drumuri forestiere. Așadar, poți să mergi ok la drum lung, dar cu o condiție: să nu o încarci prea tare. Adică dacă pui două persoane de vreo 90 kg bucata și doi coburi de 15... ai leșinat-o dacă ai doar 200 cmc motorul.
Acum, la motoarele actuale, multe deja în 4 timpi, puterea raportată la aceeași cilindree e mai mare față de modelele de acum 50 de ani, așadar aș spune că un motor de 250 - 350 (maximum 500) cmc e ok pentru nevoi normale pe drumurile noastre. Chiar și pe distanțe mai mari. Numai să te țină „balamalele" - mersul pe motor nu e chiar ușor pe distanțe mari. Am un cunoscut care e pasionat de motoare, pe care l-am întrebat odată cum poate să meargă pe motor de la Oradea la Constanța? mi-a spus că face relativ multe pauze, adică îi poate lua și două zile drumul ăsta, dar nu e nicio grabăwinking (PS omul are un Harley, dacă ar vrea cineva să spună ca „n-are cu ce")

| sopranaCadaverica explică (pentru mihai69):

Super tare! Ca am auzit de la multi ''avizati'' pe aici ca cica la 250 as incurca lumea in trafic si mi se arde motorul… Daca exista asa ceva! laughing Si eu ma refer la distante de maximum 400 km.
Stiu ca o sa am picioarele pline de edeme dupa atatea ore de mers cu ele atarnand in jos. Insa...cred ca merita 100% senzatia de libertate.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La capacitatea cilindrica a motorului

| Frank51 a răspuns:

Se refera la volumul camerei de ardere, mai exact, nu la marimea motorului si nici la puterea lui.

| sopranaCadaverica explică (pentru Frank51):

Si ce e volumul camerei de ardere?

| Frank51 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Volumul propriu-zis al camerei de ardere. Volumul se poate masura doar in centimetrii cubi, si este lungimea * latimea * inaltimea suprafetelor, adica in 3 dimensiuni.

| Paul754880338 a răspuns:

500 cmc, inseamna 500 centimetri cubi si indica marimea motorului.

| Paul754880338 a răspuns:

Marimea este evident legata de puterea motorului masurata in cai putere, si in cazul motocicletelor si autovehiculelor le incadreaza in anumite categorii, stabilindu-se in functie de asta cu ce categorie de permis il poti conduce, cat este de poluant, cat de mare sau mica are sa fie taxa de drum, daca se supune sau nu u or restrictii de circulatie.