| Ghost99 a întrebat:

La ce viteza se schimba viteza la masina? Viteza :20km/h A doua... FUnda

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

E simplu, nu musai trebuie sa tii cont de kilometraj ci de zgomotul motorului, cand il auzi ca are turatii mari schimbi si tot asa dar sa nu il turezi tare ca consumi carburant de pomana si nici la motor nu faci bine ca suprasoliciti piesele. Prima e plecare de pe loc apoi te orientezi in functie de turatii ca nu stiu sa iti explic bine aici; tine cont ca pana la 50 km/h mergi cu 3º apoi bagi 4ª pana la 80 si de la 80 in sus 5º.

4 răspunsuri:
| DannielZMF a răspuns:

E vorba de turatiile motorului nu de viteza... ca nu toate masinile trag la fel.winking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de motor. Schimbi vitezele in functie de rotatiile pe minut ale motorului nu in functie de viteaza. O masina poate ajunge la si 100km in viteaza a doua pe cand alta poate ajunge abia la 50km tot in viteaza a doua.

| Chio9 a răspuns:

Salut! Nu se tine cont de viteza..schimba viteza cand turatia ti la 2000 si o sa ai si un consum scazut. cu timpul o sa o schimbi fara sa m, ai ti cont de turatii cand simti u ca e nevoie. pana atunci foloseste chestia cu 2000. Baftawinking

| babyalexa a răspuns (pentru Chio9):

Ai mare dreptate.I-as intreba pe toti cei care spun ca auzi motorul, dupa cat timp ati inceput sa il auziti? Daca imi spuneti ca din prima zi de condus, nu va cred.