| Sociopatul a întrebat:

Am rezistenta buna daca reusesc sa alerg la viteza de 20km/h pe banda timp de 1 minut?

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Serios? Hai intr-o zi la alergat daca esti din Bucuresti, intr-un parc ca nu ma pasioneaza banda. Mi-as face timp cu placere numai ca sa te vad cum lesini pe langa mine :*

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai mai deloc rezistenta. Alergarea cu viteza de 20 km/h, timp de 1 minut inseamna ca ai parcurs doar cca 333, 33 m si asta nu este prea mult. Probele de rezistenta in alergare sunt cele de peste 1.000 m, alearga aceasta distanta si vezi cat timp obtii.

| relian a răspuns:

1 min?laughing aia e apa de ploaie laughing

| Sociopatul explică (pentru relian):

Apa de ploaie dar tu mori uitandu-te la banda

| relian a răspuns (pentru Sociopatul):

Sa mori 1 min daca alerg cu 20 de la ora? Pfff cred ca nu stii despre ce vorbesti.Tu stii cate e 20 de km la ora? Pai sa alergi timp de 1 min de abia ce pleci ca trebuie sa te si opresti laughing

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns:

Ai cerut o opinie si ti s-a dat.Nu ai tu de unde sa stii cat rezista ei pe banda si cat nu.Iar 1 minut pe banda la 20km/h si pe bunicul meu de 70 de ani care e cardiac daca il pun rezista mai mult.Ai conditia fizica si rezistenta unei shaorme la lipie.Injura cat vrei, nu dovedesti decat ca adevarul doare.

| Sociopatul explică (pentru siriusblack98):

Tu esti cel mai prost om, si urat si prost si gras

| siriusblack98 a răspuns (pentru Sociopatul):

Pai hai sa o luam logic daca zici ca sunt urat, gras si prost.Prost dintre noi doi avand in vedere felul in care te exprimi si modul in care abia legi 2 fraze, pe scara prostiei te plaseaza inaintea mea happy Daca sunt mai urat ca tine, ei bine pana la proba contrarie dintre noi doi eu sunt eu sunt mai frumos happy Si gras, la chestia asta sunt foarte sigur ca am mai multa masa musculara doar pe un singur picior decat ai tu in tot corpul.Plus ca eu iti pot alerga fara probleme 15 minute la o viteza de 20km/h nu 1 minut, domnule rezistenta de shaorma la lipie.Un alt atuu pe care eu il am este ca posed mai mult creier pe cm patrat decat ai tu in tot capul. Pupici :*

| AnastasiaK a răspuns:

Nu cred ca exista om cu o conditie fizica medie care sa nu poata rezista un minut la viteza aia laughing

| Sociopatul explică (pentru AnastasiaK):

Toti spuneti asta aici dar in realitate va crapa inima in piept, si ca sa faci la viteza aia crede-ma ca conditia medie e depasita in cazul ala

| Sociopatul explică (pentru AnastasiaK):

laughing) foarte probabil

| Sociopatul explică (pentru AnastasiaK):

Dar poate lesin de la cum arati

| alex495 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Degeaba zice. Nu se compara alergatul pe banda cu afara. Alta e faza cand inspiri aer rece. Daca e asa smecher si vrea sa vada sa alerge 1 km afara si sa vada cat scoate. Daca e sub 4 minute e in regula.

| AnastasiaK a răspuns (pentru alex495):

Nu ma bag sa le compar ca nu prea am experienta cu alergatul pe banda. Stiu doar ca nu-mi place pentru ca nu sunt genul care sa seteze o viteza si gata. Viteza pe care o am variaza mult chiar si daca alerg doar un kilometru. Spre exemplu, pe ultimii 200-300 de metri bag sprint, iar sa stau sa setez atata la banda aia...nu mersi laughing Alerg ca sa ma relaxez, plus ca-mi place sa am ce vedea in jur...am fițe, ce sa mai laughing

Oricum, invitatia mea la alergat a fost o reactie la raspunsul lui ("Toti spuneti asta aici dar in realitate va crapa inima in piept, si ca sa faci la viteza aia crede-ma ca conditia medie e depasita in cazul ala") ca poate asa isi da seama si el ca sa alerge 1min la 20km/h nu e vreo realizare.

| alex495 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Sa iasa afara sa vada real *** cand se umfla amigdalele ca nu stie sa inspire pe nas nu frecangeala pe banda daca se crede asa tare

| Sociopatul explică (pentru alex495):

Hai ma usurel, atletii **** ce sunteti voi

| AnastasiaK a răspuns (pentru Sociopatul):

Serios? Hai intr-o zi la alergat daca esti din Bucuresti, intr-un parc ca nu ma pasioneaza banda. Mi-as face timp cu placere numai ca sa te vad cum lesini pe langa mine :*

| JackR a răspuns:

Asa cum s-a explicat mai sus, intr-un minut, la 20 km/h, alergi 333.33 metri. Daca vrei o referinta, recordul mondial la 1500 de metri este de 3 minute si 26 secunde, ceea ce inseamna o viteza medie de 25.86 km/h. Sa zicem ca pentru un amator, 70% ar reprezenta un procent OK. Asta inseamna sa alergi 1500 de metri, cu 18 km/h, adica sa menti ritmul pentru 5 minute. Daca reusesti asta, atunci poti sa spui ca ai rezistenta buna.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
O evaluare privind rezistența ar trebui sa se facă făcând o alergare in aer liber + cât de mult rezisti in pas alergător.
Acum fa evaluarea asta și îmbunătățește timpul ca sa îți crești rezistenta

| alex495 a răspuns:

E slabut. Sfatul meu ca sa ti cresti rezistenta e sa alergi cu 8-10 km/h timp de 10 minute. Nu s mare maratonist nici eu, combinam reprize de sprint ( 20 de km/h cat puteam dupa 5 km/h cu banda in inclinata si dupa reveneam la 8-10 pe ora) cam 20 de minute

| Sociopatul explică (pentru alex495):

Pai am rezistenta fac cu 12/h timp de 30 de minute, nu rezistenta era problema aici, am vrut sa stiu daca e bine ca pot rezista la viteza aia de 20

| IIIshaneIII a răspuns:

Ba vedeti ca daca sariti peste 25km/h intrati la categoria mopede si aveti nevoie de permis

| ManRight2000 a răspuns:

Rezistenta se refera mai degraba la cat timp rezisti.Viteza poate arata insa o mobilitate buna/conditie fizica buna.20 km/h timp de 1 minut nu e chiar extraordinar, dar e decent, cred XD

| Sociopatul explică (pentru ManRight2000):

Nu m-am exprimat cum trebuie, am si rezistenta

| Madalin603 a răspuns:

Rezistenta bună o formezi alergând încet dar mult. Când o să poţi să alergi peste 5-10km fără pauză atunci poţi spune că ai rezistenţă