| MrJoker30 a întrebat:

am 2 mici intrebari... Cam ce viteza de upload e buna la streaming? (eu am 0, 8 mb si nu cred ca merge cu asa ceva big grin ) Si a doua: daca stai mai departe de o zona urbana cam la 20km + e ceva normal sa ai netul mai slab fata de cei din orasul respectiv?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Pentru streaming ai nevoie de u viteza de upload destul de mare. Minim 3 MB/s upload sa poti face streaming in fullHD.

In general in zonele rurale nu prea se investeste in infrastructura retelelor de internet pentru ca nu exista un numar asa mare de abonati ca la oras si nu exista concurenta sa fie nevoiti sa investeasca in retea ca pierd abonati. Stau linistiti pentru ca daca vrei internet esti obligat sa te abonezi doar la ei pentru ca nu ai alte alternative.

| MrJoker30 explică (pentru Intruder19):

Si pentru 720p cam ce viteza de upload ai zice? Aa, si pe un stream daca maresti bit rate-ul influenteaza calitatea video? (am inteles ca e recomandat sa pui bit rate-ul nu mai mare de viteza de upload big grin)

| Intruder19 a răspuns (pentru MrJoker30):

Si pentru 720p ai nevoie de minim 2 MB/s. Faza e ca daca o sa scazi calitatea video nu o sa se uite nimeni pe stream-ul tau. Daca nu ai net de calitate mai bine nu te apuci ca nu o sa se uite nimeni la tine.

| MrJoker30 explică (pentru Intruder19):

Ok, atunci sa vad ori caut alt abonament, ori s-ar putea sa ma mut, ori fac recorduri vad eu happy multumesc mult