| anonim_4396 a întrebat:

La o masina, sa spunem 2x4, trage doar o roata? asa am auzit eu pe aici dar cand am suspendat o masina, am accelerat-o si se invarteau ambele roti, mi se pare putin cam ciudat pentru ca am citit undeva ca este o singura roata care trage, cand prinde greu trage cealalta. va rog, dati-mi niste detalii. funda

Răspuns Câştigător
| BSwwatch a răspuns:

E cu totul altceva, acel sistem de invitire e produs de diferential! te lamureste acest link https://www.youtube.com/watch?v=gIGvhvOhLHU

9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

DAca blocai o roata cealalalta se invartea, datorita diferentialului.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La mașină ori trag 2 roți ori trag patru, niciodată una.
Pa, pa.

| 0rlando a răspuns:

Ai auzit bine, dar ai înțeles prost.
La 4X2, în condiții normale de drum, trag ambele roți la fel, dar în cazul în care una din cele două roți pierde aderența din diferite motive, atunci puterea va fi transferată către cealaltă roată, pentru a depăși obstacolul și a nu rămâne blocat.

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

2 roti

| AgathaRo a răspuns:

Cum sa traga doar o roata? Masiniile trag 2wd (doua roti ) iar 4wd sunt cu diferential

| Geniuss a răspuns:

Salut cine ti-a zis ca trage doar o roata e mitocan normal ca ambele roti trag 2x4

| Cojocaru_Paul_1969 a răspuns (pentru Geniuss):

Salut,ai masina? pune cricul la una din roti ca si cand ai vrea sa schimbi roata,porneste, motorul apasa ambreajul si baga in treapta unu, nu accelera, dai drumul usor la ambreaj. MINUNE, se va invarti roata si nu poti sa o opresti :))) DECI CATE ROTI TRAG? (si putina lectura nu-ti strica )http://www.dex.ro/mitocan