| skydriver a întrebat:

La servofrana de ce ai nevoie de pompa vacuum la mac si la mas nu?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pentru ca la MAS vacuumul necesar functionarii servofranei poate fi "preluat" din galeria de admisie, nemaifiind necesara o pompa de vacuum.

Later edit: inteleg ca nu am fost suficient de explicit. La MAC, in lipsa clapetei de acceleratie care sa inchida admisia aerului, nu se creeaza in galerie vacuumul necesar functionarii servofranei. Mai detaliat ti-am explicat in privat.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

@tipu - la aceasta intrebare ti-am raspuns cu ceva timp in urma in privat, chiar fara sa intrebi. Raspunsul nu s-a modificat de atunci.

Răspuns utilizator avertizat