| andrei47 a întrebat:

La un ford mustang din '69 se poate schimba motorul? de ex. de la unul cu cap. cilindrica: 4700 cm3 la aprox 2000 cm3?

Răspuns Câştigător
| Jameson a răspuns:

S-ar putea, dar trebuie tinut cont de greuttea masini si transmisia.
si trebuie omologat RAR.
am auzit cazuri de schimbare a motorului la un mercedes s500 de la 5000 la 2500 si ii se ducea rapid dicscu de ambreaj
funda?

| andrei47 explică (pentru Jameson):

Deci da, se poate, oare cat ar costa un motor nou si asamblarea acestuia? nu sti cumva? Multumesc.

| Jameson a răspuns (pentru andrei47):

Depinde ce motor vrei, ansamblerea sa zicem minimum cel putin 200 euro.
cauta pe net pe siteuri cu masini, piese, motoare.

10 răspunsuri:
| silvester13051996 a răspuns:

Se poate, dar iti recomand sa intre pe www.mobile.de si iti gaseste acolo unul pe la 6000E-8000E unul BUN si ca motor nu stiu ce sa. ti recomand dar as face o incercare. un motor de la un bmw 520i (150 cai putere 1990-1994 de prin anii astea) e foarte simplu ca motor si plus ca iti trebuie transmisie spate

| andrei47 explică (pentru silvester13051996):

Salut am calculat taxa la motorul acestui bmw http://www.auto.ro/bmw-520/1374159.html si costa 1500 euro aproximativ, vreau sa te intreb daca stii, mi-a scris mai sus jameson ca trebuie aprobat RAR, oare aproba asemenea modificari sau doar daca ai ''pile''. Multumesc.

| andrei47 explică (pentru andrei47):

Acest motor de exemplu ar fi bun, s-ar putea monta fizic vreau sa spun.Multumesc.

| silvester13051996 a răspuns (pentru andrei47):

Nu trebuie sa ai neaparat''pile'' dar poti sa dai 100E si se rezolva imediat, dar daca totusi ai pune motorul de la 520i ar fi bine sa in reconditionezi.

| iKronstadt a răspuns:

Se poate. Și îți mai rămâne loc și pentru un aragaz, și un frigider micuțwinking
Dar, ce te faci atunci când vrei să pleci"din scurt"? Râd ăia de tine...

| andrei47 explică (pentru iKronstadt):

Nu imi iau eu masina aia ca sa fac liniute, pur si simplu imi place la nebunie acel model de masina si sunt un fan al masinilor aclasice ( anii 65-70), deci se poate sau nu sti? pentru raspunsul tau mi se pare cam sarcastic. te rog sa ma ajuti daca poti daca nu spune-mi ca nu se poate si am avut o idee absurda;].

| iKronstadt a răspuns (pentru andrei47):

Ideea ta nu este absurdă. Se poate! Caută un mecanic auto excelent, și un electrician foarte bun, și poți face o treabă de calitate. Eu sunt fan "Ford". Succes!

| andrei47 explică (pentru iKronstadt):

Ideea e ca as pune un motor mai modern, sa consume mai putin, sa polueze mai puitin si in princial sa scapde taxa de puare uriasa din cauza cilindrilor, am calculat—o la un mustang din iasi si este 40 mii de euro cu 4700 cm3 capacitatea cilindrica. Mie imi trebuie caroseria si interiorul:]] nu am nevoie de cai putere si tot felul sa ma dau mare cu ce masina am.