| Anonymus2406 a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine ce inseamna "Dauna totala materiala", am cautat pe internet si nu m-am lamurit. Daca costul reparatiilor suferite in urma unui accident depasesc pretul vehiculului pe piata, vehiculul respectiv primeste acest titlu. Dar, intrebarea mea este, cum voi fi despagubit? Am un golf 4 2003 1.9 tdi si sa zicem ca pretul reparatiilor ar fi de ~20.000 lei, iar pretul vehiculului pe piata este de ~12.000 lei. Eu cati bani voi primi pentru reparatia vehiculului?
Multumesc anticipat! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Pai, daca e dauna totala, nu vei primi bani pentru reparatie, ii vei primi cum s-ar zice, sa-ti iei alta masina.
In general primesti epava +75% din valoarea masinii.
Acum, la cat ti-o evalueaza ei, nu stiu, insa, nu te astepta sa iei mai mult de 8000lei.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

12.000 vei primi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vei primi pretul pietii. Sau mai bine zis, cat au chef cei de la asigurari.
Oricum, nu cred ca iei nici 10.000 lei.
Se face dupa piata din zone civilizate, nu dupa anunturile din Falticeni... Doar aia mai dau bani pe Golf 4.

| xerxes1 a răspuns:

Asiguratorul are niste tabele in functie de marca, an, dotari si nr de km.
Sunt mai mici fata de pretul masinilor pe piata.
Ar mai fi si pretul epavei daca te lasa sa o tii sau daca o vor ei.
Iti vor face o oferta de 9000 lei.

| gheorghe699 a răspuns:

Dauna totala,este termenul folosit de firmele de asigurari auto in cazul unor autoturisme accidentate atat de grav incat nu merita reparatia,nu pretul pietii il primesti d-ta,ci pretul asigurat. Pretul asigurat, este pretul pe care societatea de asigurari, considera ca il merita autoturismul.ex, ca sa intelegeti, daca aveti asigurare CASCO, acela este pretul pe care il primiti ..deci daca ati fi mers sa va faceti casco; societatea de asigurari ar fi stabilit pretul; pretul pentru care se stabileste valoarea ratei casco pe care o platiti lunar, acest pret il stabilesc; functie de marca masinii (pretul masinii noi )din care au niste impusuri, prin care pretul masinii este scazut functie de vechime ..deci acel pret il primiti d-voastra