| Marian92821 a întrebat:

Salut! Lamuriti-ma si pe mine in legatura cu urmatoarea intrebare:

Sa zicem ca bag 5 milioane in bitcoin, bitcoinul costa la momentul achizitiei sa zicem, 20.000 euro si eu primesc in contul meu 1 bitcoin sa zicem. Daca oamenii baga, eu evident primesc ceva bani dar daca scade la 15.000 euro bitcoinul, trebuie sa astept sa revina inapoi la 20.000 ca sa mai pot primi ceva?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai facut o varza.

Daca tu cumperi 1 bitoin la 20.000 euro trebuie sa dai 20. 000euro nu 5 milioane (numai tu stii despre ce milioane vorbesti).

Daca el scade la 15.000 si tu il vinzi atunci primesti 15.000 euro adica pierzi 5000 euro

Daca creste la 25.000 si il vinzi atunci primesti 25000 adica castigi 5000 euro.

E mai simpla treaba decat credeai.

| johnnny123 a răspuns:

Pai tu practic nu intelegi absolut nimic legat de bitcoin-ul asta, de unde sa incepem cu lamuririle?

"Bagi 5 milioane, bitcoinul costa 20.000 de euro, si eu primesc in contul meu 1 bitcoin".

Dacă tu bagi 500 de lei (banuiesc ca la asta te referi cand spui "5 milioane") si 1 bitcoin costa 20.000 de euro, cum iti imaginezi ca vei primi 1 bitcoin?

"Daca oamenii baga, eu evident primesc ceva bani"
Serios? Ce bani primesti? Evident ca nu primesti absolut nimic. Bani primesti doar daca vinzi.

"trebuie sa astept sa revina inapoi la 20.000 ca sa mai pot primi ceva"

Din nou, atat timp cat detii acele fractiuni de bitcoin nu primesti nimic. Profit faci numai daca vinzi mai scump decât ai cumpărat.

| NuCitescNotificari a răspuns (pentru johnnny123):

Macar are cu ce, nu ca tine.

Răspuns utilizator avertizat
| blackann a răspuns:

rolling on the floor nu baga nimic, in afara de informatie in creier.

| haileewatson a răspuns:

Daca un bitcoin costa 20.000€, tu trebuie sa cheltui 20.000€ ca sa primesti 1 bitcoin.

Daca bagi doar 500 lei, nu vei primi un bitcoin, ci o fractiune din el. Vei primi 0. 0064 dintr-un bitcoin care e NIMIC.

Dar sa stii ca la 14 ani nu ai voie si nu poti cumpara criptomonede.

| SingleForOne a răspuns:

Dacă scade sub 20.000, pierzi bani.
Dacă revine la 20.000 după scădere, nu ai pierdut și nu ai câștigat nimic.
Dacă crește de la 20.000, câștigi profit.
Dacă scade de la acea creștere, pierzi profit, ajungi din nou la nivelul zero.