| anonim0007 a întrebat:

Logan 1.4 versus 1.6. M-am contrazis cu cineva acum cateva zile. el zicea ca loganul cu motor de 1.6 consuma mai putin decat 1.4 fiindca e motor mai mare si merge mai degajat, dar eu nu cred asa ceva.are motorul mai mare consuma mai mult. logic nu?

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Este adevarat ca papa ceva mai putin, dar nu asta este explicatia, am mai auzit-o de multe ori. Explicatia vine de la cutia de viteze care pe motorul de 1.6 este T78 Lile, si fiind cutia mai buna, motorul suporta un echilibraj mai ok, deci consum mai mic. Aceasta este explicatia reala. Oricum nu se simte diferenta de consum, este foarte mic, o vezi pe computerul de bord, dar nu este sesizabila la bani, este prea mica!

| anonim0007 explică (pentru FurtunaDiesel):

Deci pana la urma care consuma mai putin 1.4 sau 1.6?

| Cristea a răspuns (pentru anonim0007):

1.4...nu e diferenta mare dar totusi, consuma mai putin.

| bigalow a răspuns (pentru anonim0007):

Consuma mai putin 1.6 si imi place demarajul se infige calumea, 1.4 consuma mai mult si parca e daciaa 1300 asa are demarajul

| anonim0007 explică (pentru bigalow):

De unde sti tu ca, consuma mai putin 1.6?

| Cristea a răspuns:

1.4 benzina are deja un consum destul de maricel...(o spun din proprie experienta-opel astra van 1.4) de la 1.4 la 1.6 diferenta prea mare de putere nu este, dar de consum este cert. O cunostinta cu aceeasi masina ca a mea, dar cu motor 1.6 avea un consum de 8-10% intern. A vandut masinalaughing