| gabriel_a_1 a întrebat:

Luna aceasta platesc ultima rata de leasing. Tot luna aceasta imi expira si ITP-ul si Taxa de drum. La terminarea leasingului voi preda numerele actuale si talonul.Masina o voi inmatricula in alt judet Cum voi dovedi ca am facut ITP_ul? Pe ultima pagina de la talon, pagina care va ramane la mine, apare doar numarul actual, nu si seria de sasiu. Aceeasi intrebare si referitor la taxa de drum. Trebuie platita si pentru perioada in care voi avea numere provizorii, sau doar cand voi avea numere definitive? Multumesc.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu cum se procedeaza cu ITP-ul in acest caz. Dar pot sa iti spun ca atunci cand faci ITP-ul pentru o masina care nu este inmatriculata (deci nu are deloc talon), ti se elibereaza un cartonas galben, anexa a certificatului de inmatriculare, pe care se trec datele de la ITP, inclusiv seria de sasiu. Probabil ceva de genul ti se va elibera si tie.
Taxa de drum se poate plati oricand, pe orice perioada, indiferent daca ai numere provizorii sau definitive. Dar trebuie sa o ai platita la zi doar in cazul in care circuli pe un drum national sau pe autostrada. Din cate stiu se plateste pe serie de sasiu, deci nu e cazul sa o platesti si a doua oara, dupa ce primesti numerele definitive.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai facand-o si platind taxa de drum.