| Marius_Sebastian_1987 a întrebat:

Am un prieten care a venit din alt judet cu masina cu numere provizorii. Stiu ca eliberarea numerelor definitive se face doar in judetul de resedinta. Dar si-a uitat dovada de circulatie provizorie. Stiti cumva cum se poate descifra data cand ii expira placutele provizorii? Mentionez ca are buletinul pe Constanta si lucreaza in Timisoara.
Eu am patit-o acum 4 ani cand am cumparat o masina. Am luat numere provizorii si am uitat data expirarii. Ce-i drept nici nu ma prea uitam la acte pe atunci. Am fost oprit de politie pe motiv ca mi-au expirat numerele provizorii. Cand l-am intrebat pe politist cum si-a dat seama mi-a spus ca numarul nu este aleatoriu ci indica data eliberarii si data expirarii. Daca stie cineva cum se descifreaza numarul provizoriu ne-ar ajuta mult. Multumesc.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu cred ca sunt aleatorii, nu au nimic special. Asta daca virbim de nr rosii romanesti