| Pipan90 a întrebat:

Luni am traseul auto si am uitat buletinul in alta tara.As putea sa folosesc pasaportul?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Incearca sa faci si o copie pe care sa o atasezi la dosar, fiind acelasi CNP, nu ar trebui sa fie o problema.
Ai grijă cum explici faptul ca nu mai ai buletinul, sa nu pari superficial si neatent.
Depinde de politist, pentru ca pe cerere ai datele din CI.
Intreaba si instructorul care te ajuta cu masina.
Poate amani si salvezi banii pentru masina la examen.
Nu este nici o problema daca nu te prezinti, iti explica instructorul respectiv.

| Pipan90 explică (pentru ioana748):

Am incercat cu pasaportul dar nu m-a lasat sa dau examenul auto. fara buletin in Romania nu poti face nimic. oricum multumesc pentru raspuns

| ioana748 a răspuns (pentru Pipan90):

Da, suntem in Romania si asta ne mananca tot timpul.
Multa bafta data viitoare.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand ai venit in tară ai folosit pasaportul sau nu te-a verificat nimeni pe drum?
Nu sunt sigur dar nu cred ca se poate. Poate gresesc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți încerca, oricum altă șansă nu ai.

| ReddY25 a răspuns:

Ai putea încerca

Răspuns utilizator avertizat
| LisaJulie a răspuns:

Te lasă și cu pașaportul cred e eu dar cum de ti-ai uitat buletinul în străinătate? Trebuie sa anunți

| KovacsB a răspuns:

Paşaportul este un document de călătorie care face dovada identităţii şi cetăţeniei, dar nu şi a domiciliului sau reşedinţei, care se pot dovedi numai cu actul de identitate (carte/buletin de identitate).
De aceea, având în vedere procedura IGPR privind legitimarea, pot exista situaţii în care poliţistul să aprecieze că legitimarea cu paşaportul este insuficientă, pe motiv că nu se poate stabili domiciliul/reşedinţa persoanei.

| StefanescuDaniel a răspuns:

Sigur ca da se poate. Am trecut si eu prin asa ceva in urma cu cativa ani, doar ca eu nu am uitat sau pierdut niciun act. Singura diferenta e ca eu am facut invers : in drum spre Austria am trecut vama cu pasaportul iar la intoarcere am prezentat buletinul. Si nu a zis nimeni nimic din personalul de la vama. Stima si multa sanatate iti doresc!

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Wow. Tu ai citit măcar întrebarea?

| StefanescuDaniel a răspuns (pentru suntserios):

Bineinteles ca am citit-o si am si raspuns. Cred ca tu nu mi-ai inteles raspunsul. Domnul a spus ca a uitat buletinul si ca are doar pasaportul la el. Iar eu i-am raspuns la intrebare. Se poate fiindca si eu am patit la fel doar ca eu nu am uitat nimic. Avem amandoua documentele la mine si buletinul si pasaportul. Cand mergeam spre Austria am prezentat pasaportul, iar la intoarcere in tara buletinul. Asa a fost sa fie si ideea in sine ca nimeni nu a zis nimic de rau din personalul de la vama. Deci se poate... E greu cu oameni ca tine aici pe site pe bune...

| suntserios a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Tu realizezi ce grav e că ai citit întrebarea și nu ai înțeles nimic din ea?

Ești exemplu pur de analfabet funcțional și ai tupeul sa te iei de mine.

Ia mai citește odată întrebare. Sau de 10 ori. In final ai sa înțeleg, sper, că omul întrebă de examenul auto și nicidecum de trecere frontierei. Of of of. Cum ai zice timp E greu cu oameni că ține aici pe site pe bune... Și mulți că ține mai sunt.

| darrio2007 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Nu are nici o legatura raspunsul tau cu ce a intrebat el.

| darrio2007 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Tot nu ai inteles nimic. Mai grav este ca ai citit si intrebarea.
Jalnic!