| David97tpu a întrebat:

M-a prins radarul in Germania(aveam masina cu numere nemtesti) si am primit plic acasa cu amenda de 60 euro si nu am de gand sa o platesc
ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
| bogdanp a răspuns:

Amendele de trafic nu sunt penale, deci n-o sa-ti traga din salar pentru a o plati.In 5 ani se prescrie oricum, problema e ca daca intri iar in Germania, te opreste politia si te verifica, te obliga sa platesti amenda pe loc + ceva penalizari!big grin

3 răspunsuri:
| BassHunter13 a răspuns:

Excelent raspunsul lui Bogdan! Dar mai bine o platesti ca dupa o sa fie mai mult cand mai hoinaresti prin Germania ca nu cred ca nu mai merge! Un prieten din 2007 are amenda si nu sa prescris!

| NevastuicAaA a răspuns:

Te cheama la primarie.Mai departe nu stiu ce sa intampla.
Dar probabil te intreaba de ce nu ai platit amenda, si dupa motiv iti mareste amenda si tot o platesti.

Astia sunt nemti.Nu te lasa nici daca trebuie sa le dai doar 1 euro.Trebuie sa il dai laughing.

| marcous a răspuns:

Ramane la fisc, se caluleaza penalizari si trece la impozitul pe casa. Daca nu ai o locuinta, atunci la urmatorul bun impozabil.
Daca nu ai niciun bun impozabil (presupunand ca masina nu este pe numele tau) se calculeaza in continuare penalizari pana la termenul la care se prescrie (daca nu ma insel, dupa 5 ani)