Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

M-ar interesa sa stiu cum este intretinerea la un vw passat din 2010, motor de 2000cm3 140cp.Cum este intretinerea la piese? Si ce consum as putea avea? Mers in conditii de oras, cu unele accelerari.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Piesele nu sunt asa scumpe, iar consumul este urmatorul: 2.0 TDI 140: - 140 CV - 209 km/h - 5, 8 l/100 km in autostrada; DN si oras 6, 9 l/100 km - de 0 a 100 km/h en 9, 8 sec.

| viotedy a răspuns:

La capacitatea aia te rupe la buzunar si asigurarea si impozitul nu doar piesele.

| Assu53 a răspuns:

Salut, observ ca ti-au raspuns multi, cu destul de multe detalii care te ajuta sa iei decizia corecta, tot ce iti spun este ca au dreptate happy si eu sunt unul dintre mandrii posesori al unui passat variant, full option 2010, motor 2.0 TDI. sunt foarte multumit de el in special consum, de regula consumul este de 4.5 la mine. am ajuns si la 3.8 consum ( mers foarte calm fara accelerari bruste ), in oras am consum de 6 cu tot cu accelerari bruste. am facut schimbul de ulei acum vreo 3 saptamani, m-a costat in jur de 300-400 ron nu mai stiu exact, si m-am interesat si de o distributie, de la INA ma costa cu tot cu manopera 1200 RON. Asigurarea am platit 600 Ron pentru 6 luni deoarece masina este inamtriculata pe numele meu ( am 21 de ani). Taxa de inmatriculare am dat foarte putin, undeva intre 500-600 ron parca, deoarece este euro 5, ( dupa 2009 s-au facut motoarele CR, adica cele euro 5),. legat si de dotari : o sa iti spun pe scurt cum se clasifica : cele cu bord negru de plastic sunt cele trendline adica cele chele, cele cu bordul de crom sunt cele comfortline, si cele cu bordul de lemn de mahon, interior de piele, navigator etc. sunt cele highline happy astea sunt niste mici clasificari, daca doresti mai multe informatii te rog trimite-mi mesaj privat si te ajut cu mare dragwinking.

| Adikis a răspuns:

E bine ca vrei sa iti cumperi 2.0 si nu 1.6 diesel. Motoarele 1.6 sunt prea mici pentru acea caroserie, deci va fi fortat, va consuma mai mult ca 2.0 si se va strica des. Referitor la intretinere, aici depinde si de felul in care te porti cu masina, daca o sa o ingrijesti, nu o sa fii nevoit sa dai bani pe piese o bune vreme de timp! VW sunt masini rezistente, este important ca orice mic defect sa fie reparat cat de repede de la aparitia acestuia. 2.0 nu este un motor foarte mare, nici asigurarea si nici impozitul nu o sa iti fie mari. Piesele sunt mai scumpe decat la alte marci, mai ieftine, dar rezista! Acum depinde si de pretul pe care vrei sa il dai pe o asemenea masina..., daca ai bani sa iti cumperi un passat din 2010, de ce nu ai mai da putini bani iti plus si sa iti cumperi unul din 2011( adica modelul mai nou)?

| e36 a răspuns:

Am avut unul din 2009. 2.0 tdi dar 170 cp (full option, ceva cu lemon edition. ). Vorbim despre acelaşi lucru. Piesele, sunt SCUMPE pentru cel FULL, iar cam în jumătate la cele CHELE! Aveam 8% mixt. Şi cam 220 pe europeana din bacău. Merg foarte bine, n-am ce spune. Dar piesele, după cum ţi-am mai spus, sunt scumpe! Un bec, de exemplu, pentru full option (cele stock au becuri ieftine, 50-100 ron, SECOND, era 800 ron. DOAR BECUL.NU FARUL! A suferit o mică ''încăierare'' pe un bulevard, aripa stânga fiind schimbată. Ştii cât a costat? 600 ron, second, fără manoperă. Mai degrabă îţi iei unul chel (fără opţiuni, simplu). Full are : ecran full (adică mare), tapiserie piele, butonel la portbagaj (apeşi şi se închide/deschide singur) etc. (ce ţi-am spus eu sunt de bază) Îţi dai seama dacă un passat e full, doar la cele break, dacă aia de deasupra maşinii (2 ''ţevi'' pe care pui bagaj suplimentar), nu-mi vine în minte numele ei, este de crom, accesoriile de la geam şi cele din interior sunt tot de crom. Dacă cea de deasupra este de plastic negru, înseamnă că nu este full.
p.s. scuze limbajul.

| Assu53 a răspuns (pentru e36):

Te referi la schiuri :D, da alea trebuie sa fie de crom ca sa fie full, si la geamuri si grila din fata masinii sa fie cromata. interiorul de crom poate fi si la full dar predominant la cele comfortline (adica cele cu dotarii cat sa iti acorde comfortul necesar, dar nu au scaune de piele si multe alte dotari, eu ma refer la cele dupa 2010, pana in 2010 erau mai multe modele de interior ), si eu am tot full cu toate ce le-ai precizat mai sus, dar bordul meu este de lemn de mahon. langa navigatie este tot de crom. am atasat aici niste poze cu interiorul : http://www.fileshare.ro/e30394334

| e36 a răspuns (pentru Assu53):

Cele după 2010 cred că sunt b7. Eu am avut b6, interiorul fiind identic, (scaune tot cu piele întoarsă pe mijloc) cu excepţia volanului şi chestiile de lemn de mahon. În fine. să-l stăpâneşti sănătos.

| Assu53 a răspuns (pentru e36):

Multumesc, aproape spre finalul lui 2010 s-au facut b7, eu am tot b6 dar din ultimele fabricate atunci in 2010.