| cosmodudu a întrebat:

Ma numesc valentin si am o intrebare. Am o skoda octavia 1, 4 de 1700kg as vrea sa cumpar o rulota si am categoria B de carnet trebuie sa am categoria C pentru a trage o rulota peste 550 kg cu sistem propriu de franare. va multumesc astept raspuns.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002(Codul rutier) aprobat prin HG 1391/2006, art. 30, cu carnet de categoria B poti tracta o remorca cu masa egala cu a autovehiculului tragator(in cazul tau de 1. 700 kg), astfel ca impreuna sa nu depaseasca 3. 400 kg(lit. b, pct. 3). Daca remorca este mai grea si masa totala a celor doua(tragator si remorca) depaseste 3. 500 kg trebuie sa ai categoria BE(lit. c). Numai bine!

| Nokitochikushi a răspuns:

Iti trebuie c oricum ca rulota e tot un fel de remorca.
dar nu cred ca la o masina asa mica poti duce dita mai remorca nu iti da voie
funda?big grin

| Ph3onNx a răspuns:

Nu iti trebuie