| nekane a întrebat:

Masina mea scoate mult fum negru cand pornesc motorul si cand accelerez. I-am pus in motorina tratament pentru fum si pentru injectoare dar nu vad vreo schimbare.Stie cineva ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| Minks a răspuns:

Probleme la amestec (carburant-aer). Te-ai uitat la consum? Consuma mai mult? Cel mai bine ar fi sa o duci la service, orice problema ar avea nu o poti rezolva singur.

| nekane explică (pentru Minks):

Pai consuma mai mult, imi indica un consum de 7, 2, iar pana acum cateva luni indica 6, 3.

| Minks a răspuns (pentru nekane):

Iti intra prea multa motorina. Du-te urgent la service.

| nekane explică (pentru Minks):

Pff...e urata treaba? ce se poate intampla? ai idee in ce masura o sa ma stoarca de bani? e vreo problema la motor? pompa de injectie? macar sa stiu la ce sa ma astept...

| Minks a răspuns (pentru nekane):

Depinde, problemele pot fi multiple. Poate fi filtrul de aer (fiind imbacsit intra prea putin aer -> motorina nu arde complet, pot fi injectoarele murdare, poate fi un senzor al temperaturii de la motorina). Acum nu stiu ce sa iti spun. Fumul e negru complet sau e oarecum albastrui? Daca e albastrui inseamna ca papa ulei (poti verifica si la joja). Daca e doar filtrul de aer scapi usor, cu restul e mai nasol. Despre ce masina e vorba? Oricum, o vizita la service e musai.

| nekane explică (pentru Minks):

Mai,ce sa zic... fumul e negru ca taciunele, nu are tente de albastru... ulei nu cred ca papa, abia l-am schimbat si cica e ok pe acolo pe la ulei.Niste filtre am schimbat la masina, dar nu stiu sa-ti spun pe care anume, cred ca alea de ulei.Si e vorba de un Nissan Almera Tino, cu motor de 2.2. Oricum o sa merg la service, dar vroiam sa-mi fac o idee despre ce ar putea avea, fiind femeie si cu 0 cunostinte de mecanica,sunt usor de pacalit,iar pe criza asta, mi-e si frica, sincer

| Minks a răspuns (pentru nekane):

Mai mult de atat chiar nu pot face, e greu sa imi dau seama doar din descrierea ce se poate face aici. Fumul e negru si la relanti? Ai sesizat vreo scadere de putere? Nu am decat sa iti urez bafta. Oricum, chiar de esti femeie, tot mai stii cate ceva. Altele dau cheie si pleaca, nu le pasa ce se intampla cu masina.

| nekane explică (pentru Minks):

Sa stii ca putere nu prea are, am condus un Golf 4, cu motor de 1.6(pe benzina ce-i drept) si mi s-a parut ca fuge mai mult.Acum nu stiu ce legatura are una cu alta, dar...Nu stiu daca scoate fum la relanti, eu vad in oglida doar fumul de la pornire si din cand in cand, la accelerat.Dar imi mai spun prietenii ca scoate exagerat de mult fum negru.

| Minks a răspuns (pentru nekane):

Are legatura, amestecul fiind prost, motorina nu arde cum trebuie si pierzi putere. Oricum, bafta la service si cheltuiala minima. Multi km fara probleme si fara fum laughing.

| nekane explică (pentru Minks):

Ok.mersi mult pentru timpul acordat, pentru informatii si pentru urarile de bine! Sa speram ca asa o sa fie happy

16 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Cu mare placere, oricand.

| kurinkita a răspuns:

Daca masina are DPF (Diesel Particle Filter), atunci trebuie curatat (drum drept, vreo 20 KM, blana).
Daca nu, si masina e destul de veche, motorul e pe duca. In cel mai bun caz, o curatare completa a motorului (chimic) ii mai prelungeste cat de cat viata.

| RANGE a răspuns:

Dar de pornit iti porneste greu?, daca e injectie common rail si ti s-a marit consumul, scoate fum negru ai cel putin 2 injectoare cazute, du-te repede la un service sa vada care sunt si sa le schimbe ca altfel iti cad toate.stiu din propria experienta

| andreisandu28 a răspuns:

Da vrei sa scoata fum albastru?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum dreak, abia ai luat masina si deja behaie? laughing

| nekane explică (pentru anonim_4396):

Pai behaie mai Bro, doar stii ca i-am dat socuri din prima zi si acum se revolta, se pare laughing

| nekane explică:

Ha,ha,ha...ce-am mai ras...