| PersoanaAnonimă271 a întrebat:

Mașinile de 90 CP, sunt potrivite pentru un începător?
Exemplu: Dacia sandero steapway ( este o mașină mai înaltă, probabil 4×4 însă nu știu sigur exista mai multe modele ).

Este din anii aceștia recenți ( din 2016, 2017 sau 2018 nu știu exact.

Aș lua o mașină din acești ani pentru că părerea mea e că nu merită să investesc intr-o mașină de acum 17 ani ( din 2005 ), când pot să mai adun bani și îmi I au o mașină mai bună.

Și pe lângă asta, vreau sa îmi i au o mașină mai înaltă ca aceasta pentru că și eu sunt destul de înalt și nu aș vrea să am probleme cum ar fi să nu îmi fie comodă...

Mașinile de 90CP putere sunt potrivite pentru incepatori?

Îmi puteți recomanda și alte mașini potrivite pentru începători care să fie și mai înalte ( ca cea specificată ) dar și din anii ăștia mai recenți ( 2015-2018 ) dar care sa coste 6500 euro - 8500 euro.

Pot sa fie și alte mașini de acest gen, mai vechi, dar nu chiar de 17 ani...

Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"pentru un începător? Exemplu: Dacia sandero steapway "

excelentă alegere!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

90cp sunt suficienți. Depinde și de motor. Eu am avut un Ford Focus 1.8 diesel de 90cp, care practic mergea relaxat între 140 și 190km/h. Trăgea foarte lejer, de la turație joasă. Puterea relativ redusă se simțea atunci când încercai să depășești rapid, sau dacă voiai să atingi 200km/h (nu cred că ar fi reușit). Dar în rest, mașina mergea foarte tare, dădea impresia că are mai mulți cai.
Sandero Stepway nu este 4x4, e doar o mașină înaltă, pentru drumuri mai rele sau orașe "sparte".
Comoditate în Dacia nu vei găsi, dacă mergi la drum lung îți omoară genunchii. Am avut și un Passat vechi, care îmi omora spatele, avea scaunele dezastruoase.
Eu mă simt bine în mașinile cu scaune joase, în care ții picioarele întinse spre pedale. Opel Vectra și Opel Corsa sunt perfecte pentru mine. Ford Focus și Opel Astra au scaune înalte (stai cu genunchii la 90 de grade), și nu îmi plac.
În Dacii mă simt bine inițial, dar după o oră intepenesc grav.
Dacia Duster este singurul model 4x4.
Fiabilitatea Daciilor este foarte ok, cel puțin la primele două generații.
Motoarele sce sunt ceva mai slabe decât cele mpi/16v, dar tot "merg".
Dieselul 1.5 dci e chiar foarte ok, mergea decent chiar și în configurația de 65-75cp.
In variantele de 90 și 110cp sunt chiar fâșnețe, mai ales datorită caroseriilor ușoare.
1.2 16v (benzină) de pe Logan 2 este un exemplu de motor fiabil, are doar 75cp dar se mișcă bine în oraș, are cutia etajată bine.
Recomandarea mea ar fi un Ford Focus diesel dacă vrei mașină ok de oraș și călătorii lungi, sau Opel Astra/Renault Megane dacă vrei ceva pe benzină.
De la Opel ai și varianta diesel 1.7 cdti, foarte îmbunătățită de-a lungul timpului.

| 6Radu5 a răspuns:

Salut,alegerea ta e buna, poti sa optezi si pe un duster sh, honda cr-v, un suzuki vitara, volvo xc90 din 2006 sa zicem, astea sunt niste masini ok din punct de vedere al fiabilitatii.Eu zic sa optezi pe un suv care sa-ti ofere siguranta in caz de accident, Volvo e cel mai bun aici si caii nu prea conteaza la inceput pana ce te inveti cu masina, doar nu mergi la curse ilegale noaptea.

| PersoanaAnonimă271 explică (pentru 6Radu5):

Mulțumesc pentru răspuns!

Mașinile suv, e cea care ai mentionat-o? Volvo xc90? Nu mă prea pricep de aceea întreb...

Da, aș vrea ceva ce să îmi ofere și siguranță în cazul unui accident, să fie confortabila având în vedere că sunt destul de înalt...

Mașinile cu transmisie automată sunt potrivite dacă aș vrea să merg distanțe mai lungi? Sau la distanțe mai lungi sunt potrivite cele cu transmisie manuala? ( nu aș merge de la început distanțe lungi, însă după ce am experiență probabil o voi face )...

| 6Radu5 a răspuns (pentru PersoanaAnonimă271):

Toate masinile pe care le-am mentionat eu sunt din clasa suv, adica masina cu garda ridicata de la sol, bune si de drum si de off road.Eu zic iti cumperi o manuala deoarece dupa ce te inveti bine cu masina o sa ai o experienta foarte placuta cand conduci, automata de conduce ea pe tine.Incearca sa gasesti niste suv-uri mai vechi(de la 2004 in sus)de la toyota(rav4 un model foarte bun) sau volvo(xc60, xc90)te asigur ca masinilie de la aceste firme sunt foarte bune si rezistente, la toyota pot sa mergi si pe masini cu km multi ca sunt foarte rezistente masinile lor, la mecanica ma refer.Eu asta as alege ca incepator daca trebuie sa aleg un suv bun.

| madallin324 a răspuns:

Varsta masinii este relativa, mai mult conteaza nr reali de km, conditiile in care au fost facuti, reviziile, daca fostul proprietar era un mort de foame care facea reviziile la 30.000 km cu componente ieftine, care lua gropile cu viteza, reparatii de mantuiala la mecanici scoliti pe Yt, etc.
Am un Opel 1.4 in familie din 2004 si are putini km.Cutie automata, senzori de ploaie, incalzire in scaune, clima automata, 90 de cai, etc, nicio problema.Mai am si un Vw recent diesel km putini care m-a disperat cu n probleme,egr infundat,filtru de particule,regenerari dese,racitor egr, chiulasa fisurata, radiator habitaclu, etc.
Masina cu cat are cai mai multi cu atat este mai sigura. Daca vrei sa depasesti un tir de exemplu, cu una puturoasa risti sa faci un frontal, sau risti sa stai cateva ore in spatele tirului pana se elibereaza strada 1 km ca sa poti face o depasire in siguranta.