| Anonimul151 a întrebat:

Ce mașini recomandați, aproximativ ca Dacia Sandero Steapway 2017. Care să fie la fel de înalte. Cred ca mașinile de genul sunt SUV-uri nu? Sau se numesc într un alt mod?
Să fie tot de prim anii 2018, 2017, 2015, etc. Chiar și 2014. Dar sub nu.... Să nu fie foarte puternica, să fie potrivita pentru începători. Ca buget 6000 euro aproximativ. Doresc doar niște idei de mașini pentru a mi face o idee... ce variante ar mai fi.

Am uitat sa menționez, ca va rog sa îmi recomandați atât variante de mașini de genul pe cutie automata de viteze, dar și manuala. Consumul, să nu fie foarte mare... Cred că diesel ar fi mai ok decat benzina nu?

Varianta de mașină pe care am menționat-o, Dacia Sandero Steapway 2017, nu exista varianta pe cutie automata de viteze?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar la astea te incadrezi:
https://www.olx.ro/......hPypQ.html
https://www.olx.ro/d/oferta/nissan-juke-1-5-dci-2012-IDhPK47.html
https://www.olx.ro/d/oferta/nissan-juke-2013-IDhMv1O.html
De cutie automata, nici vorba.
Dacia a introdus cutiile automate undeva prin 2020, pe putine modele, din cate stiu.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mai sunt masini similare:
VW Polo Cross
Nissan Juke
Ford Puma
Opel Mokka
Etc.
Nu este o regula ca masina diesel sau pe benzina sunt mai econome sau mai consumatoare. Un Juke cred ca are acelasi consum cu Sandero, poate chiar acelasi motor, fiind creat de acelasi grup de marci.
Insa la 6000 de euro te cam uiti dupa masini destul de vechi, probabil 2010-2011.

| Anonimul151 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles. Si masina mentionata anterior cum este? Nissan juke cred ca era.

Sau Opel Mokka cum este? As gasi in bugetul mentionat sau este mai scumpa?

Multumesc pentru recomandari. Imi poti spune te rog cum pot sa caut sa gasesc si eu masini de genul? Chestia e ca as vrea o masina chiar dupa 2014 de asta am mentionat asta... acei ani.

As vrea ceva dupa 2014 - 2015, pentru ca in viitor sa pot face bolt cu ea. Dar sa o folosesc si pentru mine...

| Anonimul151 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pentru ca ziceam de Bolt... Nu pot face de ex cu mașina sub 2012 dacă nu mă insel... Plus că aș vrea să fie ok sa o folosesc și eu. Așa cum spuneam. La parcurile astea auto care aduc din strainatate masini pe comanda, nu aș găsi ceva la un preț acceptabil la bugetul menționat?

Adică de ex, ca am dat ca ex Dacia Sandero Steapway 2017, am găsit chiar și la 5000e, dar și la 6000, 7000 și mai scumpe. Si de aceea am zis acest buget.

Cam ce buget ar trebui sa am pentru bugetul menționat și pentru "caracteristicile" mașinii potrivite... Adică sa fie intre anii menționați etc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonimul151):

Nissan e ok, sunt fiabile. Despre celelalte nu stiu mare lucru.
Daca vrei masina cat mai noua, ramai pe Sandero, cred ca sunt cele mai ieftine, mai ales noi. Poti face un credit, mai ales daca urmeaza sa o bagi la bolt, deci vei avea venituri de pe urma ei.

| Anonimul151 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am înțeles. Mă gândesc în continuare la Sandero, însă mă gândesc, tot caut o varianta de genul ( și la preț și la an), dar și dacă e alta marcă. Dar să fie automată pentru că e puțin mai simplu de condus... Da, momentan nu o să pot face Bolt, astăzi am împlinit 18 ani, și Bolt pot face doar de la 21. Dar o să angajez pe cineva sau o sa o închiriez pentru Bolt...
( NU am permis momentan, tot caut mașina potrivita, dar oricum O să mai caut în continuare... dacă nu raman la una din variantele astea... ).

Mulțumesc mult pentru răspunsuri.

| Anonimul151 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nissan Qashquai cum e? Am gasit-o... și as vrea o părerea dacă poți sa îmi dai. Nu știu ce preturi ar fi ca nu am cautat atât de mult. Dar am găsit la preturi câteva, căutând "SUV-uri" pe olx, și mi au apărut câteva mașini de genul, dar preturile erau destul de mari...

Dar poate aș găsi la parcurile auto... La un preț bun.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonimul151):

Qashqai e tot din grupul Renault, motoarele sunt similare intre ele si Dacia. Nu am vazut sa fie problematice, Renault-Nissan-Dacia fac printre cele mai fiabile masini pe care le intalnesti pe la noi.

| vampirasul a răspuns:

Passat cc