| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a facut cineva o copie dupa cheia auto, initial am vrut una cu telecomanda tip briceag cum e a mea originala. Insa pretul era prea mare (600 lei) si i-am spus tipului sa-mi faca o cheie doar cu cip, sa o pot deschide si porni... care e mai ieftina (200 lei). Tipul a rezolvat-o, pot deschide masina cu copia, pot s-o pornesc, dar imi raman avariile aprinse si nu le pot opri. Cand am cheia originala cu telecomanda la mine, o pot porni cu copia fara sa se aprinda avariile. Acum va intreb pe voi de ce face chestia asta? Si in caz ca mi se inchide masina cu cheia originala in contact, pot deschide masina cu copia?

15 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Lasă un geam deschis și încearcă. Plus că nu trebuie să lași musai originalul în contact, e destul să fie undeva în mașină. Dar dacă merge, ai grijă că în caz de furt, asigurătorul NU îți va da niciun bănuț dacă află că aveai cheia în mașină. Și află...

| presus a răspuns (pentru mihai69):

E aceeasi chestie daca las originala in masina, cand e sa uit cheia (copia) in masina si se blocheaza... tot raman pe afara cu ambele chei inauntru. Tocmai d-aia am facut copie, s-o am acasa rezerva.

| OldSoul a răspuns:

Pe masina ai alarma.
Si ai o problema undeva la yala sau la cablajul din portiera soferului, astfel incat masina nu detecteaza ca masina a fost descuiata, si incepe sa se aprinda avariile cand pornesti masina.
Cel mai probabil, ai si sirena, dar nu merge.

| presus a răspuns (pentru OldSoul):

Adevarul este ca, cand descui usa cu copia se deblocheaza doar usa soferului, iar cand e sa incui masina se incuie toate usile. Oare care sa fie problema si cum sa remediez? Ma gandesc sa descui usa apoi sa le deblochez pe restul de la butonul din interior... iar apoi sa pornesc masina cu cheia.

| OldSoul a răspuns (pentru presus):

Pai asta e, e yala defecta, si nu da comanda sa se descuie toata masina, prin urmare, alarma nu se dezarmeaza cand descui masina, iar cand pui contactul, incepe sa tipe.
Aici ramane fie sa repari yala, fie sa folosesti cheia cu telecomanda, iar pe respectiva sa o lasi de rezerva.

| FreddieM a răspuns:

Sugerez sa faci urmatoarea proba. Inchide masina cu cheia in contact, apoi incearca sa o deschizi cu cealalta.

| presus a răspuns (pentru FreddieM):

Cheia originala in contact sau copia? Daca e cu originala in contact... nu m-as prea risca. Nu pot lasa nici geamul soferului jos, cand se bloceaza masina se inchid si geamurile automat.

| FreddieM a răspuns (pentru presus):

Naspa...Dar sa incerci sa lasi descisa usa din spate? Nu stiu daca daca ai. Asa te poti strecura in caz ca numai poti deschide. E doar o idee, poate merge. Caci inchiderea centralizata merge si daca lasi deschisa usa din spate.(cel putin la mine, am yaris)

| presus a răspuns (pentru FreddieM):

O sa incerc asta maine si o sa-ti dau raspuns, este vorba de un Audi... n-am precizat.

| AndreiAditzu1234 a răspuns:

O copie niciodata nu e buna, mai bine sa ai originalul?

| presus a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

Am doar o cheie originala, restul au fost pierdute de fostul proprietar, una originala costa mult, iar eu d-aia am facut o copie cu cip.

| AndreiAditzu1234 a răspuns (pentru presus):

Iti dau o sugestie, ia leaga un fir de ață, de mânerul de la usa mașinii de pe bancheta din spate, și bagi acel fir de ață prin scaunul din spate în portbagaj și din portbagaj, tragi de acel fir si deschizi ușa din spate a masinii

| presus a răspuns (pentru AndreiAditzu1234):

Dar nu e cazul sa fac asa ceva, si cand e inchisa centralizat... nu se deschide din interior oricat ai incerca manerul.

| Popescu_Teo_1966 a răspuns:

Cel mai probabil, tipul care ți-a făcut dublura, nu a copiat programul original pentru cipul mașinii tale. În plus, trebuie umblat la compiuterul central, și băgată amprenta cheii noi. Fiecare cheie are ampenta sa și recunoscută de compiuterul mașinii, și uneori diferită de la o mașină la alta, model, an de fabricatie... Poți deschide ușa cu orice cheie care se potrivește în broască, și chiar poți porni mașina dacă pui cheia cu cip originală pe lîngă contact, sau pe același inel de chei.

| presus a răspuns (pentru Popescu_Teo_1966):

Eu am reusit s-o pornesc/deschid cu acea copie in lipsa cheii originale a masinii. Deci clar are acel cip in ea, nu mi-a dat teapa tipul. Insa nu stiu ce sa zic in privinta avariilor, ca raman aprinse cand deschid masina cu copia. Tipul mi-a rezolvat-o cu testerul dupa cu o cartela care a copiat cipul se pe cheia originala pe copie.