| AtomiX a întrebat:

Am si eu o problema la care caut de ceva timp solutia si nu prea o gasesc. Deci, masina mea avea cheie normala, iar eu am incercat sa o inlocuiesc cu una tip briceag, le-am schimbat insa la o cheie s-a ars cipul si acum am doar una cu cip, cu care pot pornii masina si cealalta doar de incuiat/ descuiat. Acum si cheia tip briceag s-a cam uzat si nu prea stiu ce sa fac, sa caut pe cineva care sa cloneze cipul pe alta cheie sau mai auzisem ca pot lua cipul de la cheie sa il un la contact si astfel pot pornii masina cu orice cheie, dar nu stiu daca o pot si inchide/ deschide tot cu orice cheie. Vreau sa iau alte doua carcase de cheie tip briceag noi, dar nu stiu cu cipul cum sa rezolv. big grin

Răspuns Câştigător
| Bogdy2k a răspuns:

Treaba sta in felul urmator:
1. Cipul din cheie e nececar pentru computerul masinii, fara cip masina nu porneste deoarece computerul nu transmite mai departe. (cititorul pentru cip il ai pe contact)
2. Usile le poti deschide cu orice cheie potriveste ialelor usilor tale. (exclus modelelelor noi de masini care au si in usa cititor pentru cip)

Acum revenind la problema ta.

1. Desigur poti monta cipul undeva pe contact si va fi citit tot timpul de computer => prin urmare poti porni masina cu orice cheie, dar risti sa iti fie furata foarte usor.
2. Asa zisa "clonare" a cipului o pot face doar cei de la reprezentanta unde te-ar costa foarte mult. (+ ca ei iti dau cheie noua cu tot cu cip compatibila usilor si contactului daca e acelasi tip de "yala")
3. Usile le poti deschide cu orice cheie de asemenea care se potriveste lor.

* De ce nu folosesti cheia (cu cip) si pentru usi? (nu e aceeasi yala?)

Eu as rezolva problema altfel, desi e putin mai complicat si mai migalos. Sunt pe youtube o gramada de clipuri cum sa scoti cip-ul dintr-o cheie (atentie sa nu il strici!). Iti cumperi alta cheie tip briceag sau ce doresti tu, si cipul il atasezi la cheia noua, gasesti tu o modalitate sa il lipesti.

| AtomiX explică (pentru Bogdy2k):

Pai asta o sa fac, dar tot cu o cheie as ramane, eu vreau sa mai fac una..vad pe net ca se gasesc si cipuri universale gen, pentru fiecare marca in parte, care spun ca se pune la cheie si se programeaza cheia la masina. La reprezentanta costa in jur de 500 lei si cel putin momentan mi se pare o suma mare pentru o cheie. Acum cheia are telecomanda si o folosesc si pentru deschiderea usilor si pentru pornitul motorului, dar asta e problema, ca e doar o cheie si daca se intampla ceva cu ea...

| Bogdy2k a răspuns (pentru AtomiX):

Sa iti spun sincer, mie mi se pare putin cam ciudat "cip universal". Vrei sa spui ca cumperi un cip, iar tu faci ca computerul masini sa recunoasca si acel cip, nu prea cred. Daca asta ar fi posibil, ar fi un paradis in lumea hotilor,((( adica ca hot de masini cumpar un cip, ma conectez la computerul masinii, il programez sa citeasca cipul meu, sparg contactu si am plecat? )))

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Faci alta cheie la reprezentanta unde costa mai mult

| OldSoul a răspuns:

Da poti pune cipul undeva in zona contactului "in acel cititor" si dupa poti porni cu orice cheie iar cu incuiatul descuiatul nu ai probleme, cipul nu e necesar la aceste operatiuni, dar nu recomand, tine de securitatea masini tale, si in caz de se cam strica o sa fie si mai rau.
Mai bine clonezi cipul si gata 100 de lei nu e atat.
Cat despre carcase mai bine cauta unele originale, alea din comert de 15-30 de lei nu sunt de calitate, intr-un an deja sunt gata.

| AtomiX explică (pentru OldSoul):

Pai la asta ma gandeam, sa il clonez dar am inteles ca nu merge decat la reprezentanta.

| OldSoul a răspuns (pentru AtomiX):

Fals, gasesti cam prin orice oras mai maricel ateliere care "Copiaza chei cu cip"

| AtomiX explică (pentru OldSoul):

O sa caut sa vad, stiu doar unul ce copiaza doar cheile, o copia si cipurile acolo? Si daca le dau cheia, cam ce sanse ar fi sa mi se strice si cipul original?

| Bogdy2k a răspuns (pentru AtomiX):

Dupa o scurta cautare pe net, am gasit ceva ce te-ar putea interesa. S-ar zice ca baietii astea iti fac cip si cheie chiar daca le-ai pierdut. Luand formele dupa butuc pentru cheie si informatii pentru cip din computer. ( http://www.electronica-auto.ro/home/1-chei-auto-cu-cip.html )

Cip-ul nu ar trebui sa ti se strice asa usor ( la prima vedere e doar o bucatica de plastic care ascunde in interior niste contacte ) daca nu le lovesti, zgarii, sau rupi. nu pre are ce se intampla.

| OldSoul a răspuns (pentru AtomiX):

Nu prea ar trebui sa se strice in general nu se strica asa cu una cu doua.

| AtomiX explică (pentru Bogdy2k):

Eu daca am deja cipul si vreau doar sa-l clonez ma gandesc ca ar fi mai rapid decat sa faca ei unul, multumesc chiar maine ma duc la Bucuresti si cred ca o sa trec pe la ei.winking

| Bogdy2k a răspuns (pentru AtomiX):

Da bineinteles daca ai Cip-ul, normal ar fi sa il faca mai rapid sau probabil degeaba ai cipul ei tot vor scoate informatii din computer pentru a-ti face cip, vei vedea, succes.